Dobre maniery podczas wycieczki autokarowej [AUDIO]

Na półmetku ferii w Lubelskiem rodzice mogą przypomnieć swoim dzieciom jak powinny się zachowywać podczas jazdy. Nie chodzi tylko o to, żeby dzieci i młodzież nie zastawili po sobie sterty śmieci.
Tak jak przy stole obowiązują dobre maniery, podobne zasady dotyczą podróży autokarem. Niezależnie czy wyruszamy w kilkugodzinną podróż w góry czy jest to krótka wycieczka do kina. - O swoje bezpieczeństwo możemy zadbać także sami. Wszystko zaczyna się zanim młodzi turyści zajmą miejsca w autokarze - przypomina Paweł Gruszka z Inspekcji Transportu Drogowego w Lublinie. - Z punktu widzenia rodziców, którzy przywożą dzieci na punkt zbiórki apelujemy o to, aby w miejscu zbiórki zachować porządek. Ważne jest, aby te dzieci stały w jednym miejscu, nie kręciły się, a zwłaszcza w sytuacji, kiedy autokar ma uruchomiony silnik i w każdej chwili może ruszyć. Pamiętajmy, że kierowcy autobusu no nie mają takiej widoczności jak chociażby kierowcy samochodów osobowych - apeluje.
- Kolejne uwagi dotyczą tego, jak zachowujemy się w miejscach postoju czy po dojechaniu do celu - dodaje Paweł Gruszka. - Pamiętajmy o tym, że zwłaszcza widoczność do tyłu jest niezwykle ograniczona i tutaj powinniśmy zachować szczególną ostrożność przebywając w okolicach autokaru. Wchodzenie do pojazdu i wychodzenie z niego w miejscach jakiś przerw, w miejscach zakończenia przewozu powinno odbywać się w sposób niezwykle ostrożny i odpowiedzialny. Wybiegnięcie z autokaru, kiedy pojazd zatrzyma się na parkingu, a pasażerowie z niego nagle zaczną wychodzić, może skończyć się tym, że ci pasażerowie znajdą się pod kołami innego pojazdu. Więc tutaj przed wyjściem z autokaru trzeba oglądać się, rozglądać dokładnie tak, jakbyśmy przechodzili na drugą stronę jezdni. Jeśli chodzi o samą jazdę, prośba do młodzieży, aby korzystać z pasów bezpieczeństwa. W coraz większej liczbie autobusów, zwłaszcza autobusów nowszych znajdują się pasy bezpieczeństwa. Te zdarzenia z udziałem autokarów, różnego rodzaju wypadki, kolizje bardzo często kończą się przewróceniem autokaru. Pamiętajmy, że autokar jest bardzo niestabilny, gdyż przy szerokości 2,5 m jego wysokość to jest aż 4 m. Środek ciężkości tego pojazdu powoduje, że jakikolwiek większy przechył, wytrącenie z ruchu powoduje, że autokar może się przewrócić. To jest szczególnie niebezpieczne, a w związku z tym zapięcie pasów bezpieczeństwa, korzystanie z tych pasów jest bardzo, bardzo istotne - wyjaśnia.
- Kierowcy w czasie jazdy nie wolno przeszkadzać. Powinniśmy też stosować się do ustalonych godzin zbiórki czy odjazdu - przypomina Paweł Gruszka. - Prowadzenie autobusu jest niezwykle odpowiedzialnym zajęciem. Nasze, z punktu widzenia bezpieczeństwa, może niezbyt istotne kwestie i uwagi do kierowcy, mogą wpłynąć na jego samopoczucie, na jego poziom zdenerwowania, stresu. Pamiętajmy także o o tym, że kierowca obowiązuje czas pracy. W związku z tym wszelkiego rodzaju zbiórki, godziny odjazdu, które określił kierowca, zrobił to w oparciu o swój czas pracy. Nie możemy swoim zachowaniem powodować, że kierowca ten czas pracy naruszy. Z jednej strony będzie niewypoczęty, a z drugiej strony pamiętajmy o tym, że narażamy jego i przewoźnika na odpowiedzialność finansową w sytuacji naruszenia norm czasu pracy - podsumowuje.
O takich zasadach uczestnicy wyjazdów powinni pamiętać przez cały okres ferii, a te w Lubelskiem potrwają do 2 marca. Warto wziąć je sobie do serca i stosować je także przy każdej wycieczce autokarowej.