Gala Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Docenić dobro, które ludzie robią dla najbardziej potrzebujących
Za nami doroczna Gala Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Na uroczystości spotkali się wolontariusze, darczyńcy i przyjaciele organizacji.
Bez ich otwartości serc pomoc ubogim, bezdomnym czy dzieciom nie byłaby możliwa. Podczas gali firmy, osoby indywidualne, szkolne i parafialne koła otrzymały statuetki wolontariuszy roku. O tym, żeby rozejrzeć się obok siebie i zauważyć człowieka potrzebującego pomocy opowiedzą już teraz uczestnicy Gali.
Jak mówi dyrektor Caritas AL, ksiądz Paweł Tomaszewski, chodzi o to, żeby dostrzec obok siebie człowieka potrzebującego pomocy. Największa praca naszych wolontariuszy polega na tym, żeby rozeznać się w środowisku, w którym się znajdujemy.
Jedna ze statuetek "Wolontariusz Roku" trafiła w ręce Pawła Miszczuka, jednego z prowadzących uroczystość, jak sam przyznał, był zszokowany tym, że został wyróżniony. - Jako wolontariusz chce pomagać a nie być nagradzanym. Dzięki pomaganiu sami stajemy się lepsi.
Wśród firm wyróżnienie otrzymała Perła Browary Lubelskie S.A. Jak mówi Maciej Ładwinski, dyrektor do spraw marketingu– Pomagamy regularnie lokalnemu środowisku, zorganizowaliśmy trzy wspólne akcje świąteczne z Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Były to paczki i posiłki przy okazji świąt Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia.
Statuetka Wolontariusza Roku trafiła również do parafialnego zespołu Caritas działającego przy Archikatedrze Lubelskiej. Jak mówi Marianna Olech z tego zespołu: Mogę ogólnie powiedzieć: niesiemy dobro, miłość, radość tym ludziom. W ten sposób czynimy świat lepszym.
Gala była też okazją do podsumowania działań archidiecezjalnej Caritas w ubiegłym roku. To miedzy innymi ponad 58 tysięcy świec Caritas, które zapłonęły w domach na terenie archidiecezji w ostatnią Wigilię. Przed Wielkanocą rozeszło się niemal 19 tysięcy czekoladowych baranków i 6,5 tysiąca świec - paschalików.
Na kolonie marzeń wyjechało 200 dzieci a ze wczasorekolekcji korzystała ponad setka niepełnosprawnych. Ponad 470-ciu osobom Caritas wypożyczyła sprzęt medyczny. Udało się też wyremontować zabytkową basztę w Dąbrowicy, gdzie obecnie mieści się Dzienny Dom dla niesamodzielnych Seniorów oraz mieszkania wspomagane wspierane. To także remont Domu Zawierzenia w Firleju.
Z posiłków w Anielskiej Przystani codziennie korzysta 200 osób. Na terenie archidiecezji działa 90 szkolnych kół Caritas, zrzeszających 1000 uczniów i ich opiekunów oraz 30 parafialnych zespołów Caritas.