Święto plonów w lubelskim skansenie

2022-08-18 14:54
Dożynki Dwoskie
Autor: Muzeum Wsi Lubelskiej Dożynki dwoskie w lubelskim skansenie

Będzie dziękczynna Msza święta z poświęceniem wieńca dożynkowego, barwny orszak przemierzający lubelski skansen, inscenizacja przekazania wieńców dożynkowych, a na zakończenie dnia Potańcówka dożynkowa - tak zapowiadają się Dożynki dworskie w Muzeum Wsi Lubelskiej.

W niedzielę 21 sierpnia w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędą się Dożynki dworskie, które rozpoczną się dziękczynną Mszą świętą w kościele z Matczyna o godz. 15:00. Bezpośrednio po uroczystości barwny orszak dożynkowy będzie przemierzał ścieżki skansenu w kierunku XVIII- wiecznego dworu z Żyrzyna. Dożynki dworskie są próbą odtworzenia obrzędu wręczania wieńców dożynkowych gospodarzowi – właścicielowi majątku ziemskiego. Inscenizacja, która zostanie przedstawiona w Muzeum nawiązuje do tradycji kultywowany w latach trzydziestych XX w. w majątkach pp. Krychowskich na Sławinie – byłych właścicieli miejsca, na którego terenie znajduje się lubelski skansen oraz majątku Kiełczewskich w Guzówce k. Wysokiego. Kolejnym punktem dnia będzie Potancówka dożynkowa, która odbędzie się przy zagrodzie z Teodorówki i potrwa do godz. 23:00. Tego wieczoru do tańca przygrywać będą: Kapela Swojacy i Kapela z Morcinkowej Górki.

W planie wydarzenia:

13:00-15:00 Pokaz wypieku podpłomyków w chałupie z Żukowa.

14:45-15:00 Przejście orszaku z wieńcem dożynkowym z chałupy z Urzędowa do kościoła z Matczyna.

15:00-16:00 Msza św. w kościele z Matczyna wraz z poświęceniem wieńca dożynkowego.

16:00-16:30 Przejście orszaku dożynkowego do dworu z Żyrzyna.

16:30-16:45 Inscenizacja przekazania wieńców dożynkowych gospodarzowi nawiązująca do tradycji dożynkowych z majątków pp. Krychowskich i Kiełczewskich.

17:00-23:00 Potańcówka dożynkowa przy chałupie z Teodorówki. Zagrają: Kapela Swojacy i Kapela z Morcinkowej Górki.

Szczegóły wydarzenia są na stronie: skansen.lublin.pl