Droga Krzyżowa na Majdanku w intencji pokoju na Ukrainie

XXII Droga Krzyżowa na Majdanku
Autor: KSM AL XXII Droga Krzyżowa na Majdanku - plakat

Rozważając Mękę Pańską, przejdą szlakiem więźniów niemieckiego obozu zagłady. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Lublinie ma w tym roku szczególnie łączyć dwa kraje - Polskę i Ukrainę. "Aby byli jedno" - hasło tegorocznego spotkania ma podkreślić jedność z narodem ukraińskim.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej wraz Centrum Duszpasterstwa Młodzieży i Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie zapraszają na wyjątkową Drogę Krzyżową. 

 - W tym roku po raz XXII będziemy wspólnie rozważać Mękę Pańską w oparciu o wspomnienia byłych więźniów obozu koncentracyjnego.Tegorocznym motywem przewodnim jest jedność chrześcijan. Chcemy też wspierać modlitwą naszych sąsiadów. Sam św. Jan Paweł II nawoływał nas do gorliwej modlitwy o potrzebne łaski, dlatego też chcemy łączyć się w modlitwie i wypraszać pokój i wsparcie dla naszych cierpiących braci. W tym szczególnym czasie pamiętajmy o ludziach, którzy, niosąc swój krzyż, nie zapomnieli o tym, że obok nich jest drugi człowiek - czytamy na profilu KSM AL.

Droga Krzyżowa na Majdanku odbędzie się w piątek 8 kwietnia o godzinie 18.00. W wydarzeniu weźmie udział Metropolita Lubelski Arcybiskup Stanisław Budzik.

Majdanek to miejsce, gdzie ludzkie życie, ludzka godność została wtłoczona w błoto. Bł. Jan Paweł II nazwał kiedyś obóz w Auschwitz Golgotą naszych czasów, te słowa możemy odnieść również do tego miejsca, do tej Golgoty. Bo wszędzie gdzie cierpi człowiek, jest Chrystus, idzie jego drogą i niesie jego krzyż – mówi abp Stanisław Budzik.

 W niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku, zginęło ponad 200 tys. osób trzydziestu narodowości.