Fatima – orędzie nadziei, pokuty i modlitwy [AUDIO]

Dziś, 13 maja, przypada 108. rocznica rozpoczęcia objawień Matki Bożej w Fatimie – wydarzenia, które na zawsze wpisało się w duchowe dziedzictwo Kościoła katolickiego. To właśnie tego dnia w 1917 roku, w portugalskiej wiosce Fatima, trójce pastuszków – Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi – ukazała się Maryja.
Objawienia trwały od maja do października i zawierały niezwykle ważne przesłanie dla świata: wezwanie do pokuty, modlitwy i nawrócenia.
Trzy tajemnice Fatimskie – wezwanie do przemiany serc
Centralnym punktem objawień było przekazanie dzieciom tzw. trzech tajemnic fatimskich. Pierwsza z nich ukazywała wizję piekła – wstrząsający obraz przeznaczony, jak zaznacza ks. Wiesław Kosicki, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie, „po to, aby poprzez dzieci świat uznał swoją grzeszność i czynił pokutę”. To nie było jedynie ostrzeżenie, ale wezwanie do działania. Pokuta, sakrament pojednania i Eucharystia miały stać się drogą do zbawienia i ratunkiem dla dusz.
Druga tajemnica dotyczyła przyszłości świata – Maryja zapowiedziała potrzebę poświęcenia Rosji Jej Niepokalanemu Sercu. „Jeżeli te prośby zostaną wysłuchane – mówiła – Rosja się nawróci i nastanie pokój. Jeśli nie, jej błędy rozprzestrzenią się po świecie, wywołując wojny, prześladowania Kościoła i cierpienie”, przypomina ks. Kosicki. Mimo trudnych proroctw, Maryja obiecała również, że ostatecznie „Jej Niepokalane Serce zatriumfuje”.
Różaniec, pokuta i pierwsze soboty miesiąca
Wszystkie objawienia niosły wspólne przesłanie: konieczność modlitwy, szczególnie różańcowej, i duchowego wynagrodzenia za grzechy. Maryja wielokrotnie prosiła o odprawianie nabożeństw wynagradzających w pierwsze soboty miesiąca – to tzw. nabożeństwo pięciu pierwszych sobót. „Ma być ono pocieszeniem dla Jej Serca, ratunkiem dla grzeszników i pomocą w godzinie śmierci” – podkreśla ks. Kosicki.
Praktyka ta polega na przystąpieniu do spowiedzi, przyjęciu Eucharystii, odmówieniu jednej części różańca i towarzyszeniu Matce Bożej w rozważaniu tajemnic różańcowych przez pięć kolejnych pierwszych sobót miesiąca – wszystko w intencji wynagrodzenia za grzechy popełnione przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu.
Fatima – misja nadal aktualna
Przesłanie z Fatimy nie straciło na aktualności. Wręcz przeciwnie – papież Benedykt XVI, podczas wizyty w Fatimie w 2010 roku, zaznaczył: „Łudziłby się ten, kto sądziłby, że prorocka misja Fatimy została zakończona.” Wskazał na głęboki sens objawień jako wezwania do wiary, nadziei, miłości i pokuty. W Fatimie Bóg posłużył się pokorą Maryi i niewinnością dzieci, aby dotknąć serc całego świata. To przypomnienie, że droga do pokoju i zbawienia prowadzi przez przemianę serc – jednostek, społeczeństw i narodów.
Lublin: uroczystości odpustowe w jedynej parafii fatimskiej
Z okazji rocznicy objawień, dziś w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie – jedynej pod tym wezwaniem w archidiecezji lubelskiej – odbędą się uroczystości odpustowe. O godzinie 18:00 rozpocznie się uroczysta suma odpustowa, po której nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu, procesja eucharystyczna i błogosławieństwo.
- Warto, by każdy z nas – szczególnie dziś – pochylił się nad przesłaniem z Fatimy, które wciąż jest dramatycznie aktualne. To nie tylko historia – to wezwanie, które Maryja kieruje do każdego z nas: „Odmawiajcie różaniec i czyńcie pokutę, aby ratować dusze i zapewnić światu pokój” – dodaje ks. W. Kosicki.
Odpust w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej połączony jest ze złotym jubileuszem (50-lecie kapłaństwa) ks. prał. Józefa Łukasza - wieloletniego proboszcza tejże parafii.
Myśl o utworzeniu nowej parafii w Lublinie w Dzielnicy Dziesiąta powstała w 1982 r. Konieczność budowy nowego kościoła wynikała z szybkiego rozwoju Dzielnicy Dziesiąta i Dzielnicy Abramowice. Istniejący maleńki kościół drewniany (300 m), Najświętszego Serca Jezusa nie mógł w pełni spełniać potrzeb blisko 30 tyś. parafii. W związku z tym rozpoczęto także budowę nowej świątyni (w miejscu istniejącej) w parafii Najświętszego Serca Jezusowego. Nadmienić należy, że w tym okresie w Lublinie budowało się 11 kościołów. Zadanie tworzenia parafii i budowy kościoła bp Bolesław Pylak powierzył ks. mgr Edwardowi Kozyrze – wikariuszowi z parafii Najświętszego Serca Jezusowego, który został następnie pierwszym proboszczem tej parafii.
W piątek 7 czerwca 1985 r. rozpoczęto wykopy fundamenty kościoła, a niewiele ponad miesiąc później, 21 lipca 1985 r. zakończono zalewanie ław pod fundamenty kościoła. Dekret Ks. Bpa Bolesława Pylaka o erekcji Parafii MB Fatimskiej został wydany 21. grudnia 1985r.; Niecały rok później, 12 października 1986 r. nastąpiło poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego, którego dokonał dokonał bp Bolesław Pylak. Kamień węgielny pochodził z grobu św. Piotra w Rzymie. Przywiezienie figurki Matki Bożej Fatimskiej z Fatimy miało miejsce 6 sierpnia 1989 r. Druga wizyta kanoniczna w tej parafii odbyła się w dniach 17-18 sierpnia 1991 r., wizyty dokonał bp Jan Śrutwa. W latach 1985-1992 został wzniesiony kościół murowany wg projektu arch. Janusz Gągały z Lublina. Realizatorem Budowy kościoła i plebanii był proboszcz ks. Edward Kozyra. Obrzędu poświęcenia kościoła 17 maja 1992 r. dokonał abp Bolesław Pylak.