Ferie w Lubelskiem i autokarowe savoir vivre

2023-01-20 7:12
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: pixabay

Niezależnie czy to wielogodzinna podróż w góry czy kilkadziesiąt minut jady na lodowisko lub do kina. Pasażer musi pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Od kilku dni w pięciu województwach [lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie] trwają ferie zimowe. W czasie dwutygodniowej laby zamiast szkolnych dzwonków​, lekcji czy prac domowych mogą być na przykład wycieczki. Niezależnie czy to wielogodzinna podróż w góry czy kilkadziesiąt minut jady na lodowisko lub do kina. - Pasażer, czyli w tym przypadku uczeń, musi pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, podstawowa brzmi: zapinamy pasy, jeśli pojazd je posiada. Nie wolno chodzić w trakcie jazdy po autokarze - przypomina Maciej Kulka, ekspert do spraw techniki jazdy i bezpieczeństwa drogowego. Jak dodaje - Konsekwencje, niestosowania się do tych zasad, jeżeli dojdzie do wypadku, są tragiczne. Dzisiaj większość autobusów turystycznych jest wyposażona w pasy bezpieczeństwa dla pasażerów. Kolejna sprawa, jeśli autobus nie posiada miejsc stojących, a większość autobusów nie posiada homologowanych miejsc stojących, to my nie możemy w czasie jazdy chodzić po autobusie. Musimy być zapięci w pasy, bo tu chodzi o nasze bezpieczeństwo. Przypomina mi się wypadek polskiego autokaru w Poczdamie, w którym zginęło 12 osób. Te osoby wypadły z pojazdu, ponieważ nie były zapięte pasami bezpieczeństwa. W autobusach odpowiedzialność finansową za jazdę w pasach ponosi sam pasażer. Nie może być ukarany kierowca w sytuacji, kiedy pasażer nie zapnie pasów.

W szkole uczeń powinien słuchać poleceń nauczyciela, na wycieczce słuchamy pilota wycieczki. To on, a nie pasażer, wydaje polecenia kierowcy - podkreśla Maciej Kulka. - Słuchamy kierowcy ale warto też wiedzieć, że w takim autobusie powinien być pilot wycieczki, osoba odpowiedzialna za organizację. Najczęściej biuro podróży ustala z przewoźnikiem plan przejazdu. Przewoźnik wówczas wie, czy wypuścić w trasę jednego albo dwóch kierowców. Osoba, która wydaje polecenia kierowcy, to jest właśnie pilot wycieczki, czyli przedstawiciel biura podróży. Na pewno nie robi tego pasażer. Zazwyczaj wszystkie biura podróży, spisując umowę z przewoźnikiem, wpisują klauzulę dotyczącą czasu pracy i te przepisy muszą być przestrzegane.

O tych zasadach organizatorzy i uczestnicy wyjazdów powinni pamiętać przez cały okres ferii zimowych, a te w kraju potrwają do 26 lutego. Najlepiej jednak wziąć je sobie do serca i stosować przy każdej wycieczce autokarowej.