Festiwal Kolęd i Piosenek Świątecznych Gaudium w Lublinie

2023-01-19 21:54
Festiwal Kolęd i Piosenek Świątecznych Gaudium
Autor: mat. organizatora Festiwal Kolęd i Piosenek Świątecznych Gaudium - fot.archiwalne

Wspiera młode talenty, potrzebujących i tradycję. Festiwal Kolęd i Piosenek Świątecznych Gaudium swoje początki ma w Biłgoraju. Najnowsza edycja spotkań po raz pierwszy ma zasięg ogólnopolski. Kolędy i utwory bożonarodzeniowe będą śpiewać w finałowym koncercie uczestnicy z całego kraju.

Wydarzenie odbędzie się 21 stycznia o godzinie 18.00 w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie. To Festiwal zainicjowany przez panią Elżbietę Okoń, która od wielu lat organizuje to przedsięwzięcie. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2009 roku. Początkowo Festiwal był skierowany do mieszkańców miasta Biłgoraj, jednak dzięki niesamowitemu zainteresowaniu młodzieży, w 2019 roku uzyskał on rangę wojewódzką i od tego czasu w Festiwalu bierze udział liczne grono młodych artystów z Zamościa, Lubartowa, Lublina oraz wielu innych miast.

Celem Festiwalu jest kultywowanie tradycji śpiewania kolęd oraz wspieranie młodych Twórców. Podczas Koncertu Laureatów jury wybiera laureata nagrody Grand Prix. Artyści występują w kilku kategoriach wiekowych oraz w kategorii zespoły. Tradycją Festiwalu jest prowadzenie akcji charytatywnej na rzecz potrzebujących. W tym roku organizację Festiwalu Kolęd i Piosenek Świątecznych Gaudium przejęła Fundacja ArtSystem.

 -Pragniemy zachować najważniejsze tradycje Festiwalu, jednocześnie dbając o nowe, świeże podejście do tego wydarzenia. Pamiętając o potrzebujących, którzy potrzebują wsparcia finansowego oraz duchowego, nawiązaliśmy współpracę z Hospicjum Małego Księcia w Lublinie i w nadchodzącej edycji właśnie to miejsce będzie objęte opieką. Oczywiście również pragniemy zaprosić gwiazdy do udziału w Festiwalu, które także wesprą nas w prowadzeniu akcji charytatywnej - Fundacja ArtSystem.

Fundacja ArtSystem prężnie działa na terenie województwa lubelskiego od 2019 roku, głównie w sferze kulturalnej, prowadząc działania upowszechniające oraz udostępniające kulturę. Została założona z inicjatywy Prezesa Fundacji, Mateusza Piłata, który był założycielem i koordynatorem wcześniej niezależnego Teatru System. Pierwotnie grupa nieformalna działała przy Kościele p.w. Chrystusa Króla w Lublinie. Następnie podjęła współpracę z Centrum Spotkania Kultur, po czym przeniosła się na Wydział Psychologii i Pedagogiki UMCS. Działania Fundacji ArtSystem są kierowane na kulturalny rynek lubelski, z uwzględnieniem młodych artystów i twórców, którzy chętnie podejmują współpracę w tworzeniu inicjatyw dla lokalnej społeczności.

Szczegóły Festiwalu Kolęd i Piosenek Świątecznych Gaudium są na stronie: festiwalgaudium.pl

Patronat nad wydarzeniem ma Radio Plus Lublin.