Filharmonia Lubelska rozpoczęła nowy sezon artystyczny

2022-09-23 16:07
Orkiestra Filharmonii Lubelskiej
Autor: filharmonialubelska.pl Orkiestra Filharmonii Lubelskiej

Jesienią na melomanów w Lublinie czeka cykl koncertów symfonicznych poświęconych twórczości Józefa Wieniawskiego. Instytucja będzie też współpracować z dyrygentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy.

W programie jesiennych wydarzeń znalazła się między innymi kolejna część projektu „Józef Wieniawski w 110. rocznicę śmierci”.

Koncert inaugurujący „symfoniczną” część cyklu „Józef Wieniawski w 110. rocznicę śmierci”  jest wspaniałą okazją do uczczenia wielkich muzycznych rocznic – śmierci Patrona festiwalu oraz 140. urodzin Karola Szymanowskiego. Zainteresowania twórcze Józefa Wieniawskiego skupiają się głównie na dziełach fortepianowych (symfonikę ograniczył do pięciu pozycji). U Szymanowskiego znajdujemy olbrzymie, nie spotykane dotąd u polskich kompozytorów, bogactwo form. Układając program wieczoru znakomity amerykański dyrygent Theodore Kuchar sięgnął po dzieła dla obu artystów nader ważne. I tak, koncert otworzy „Suita romantyczna” op. 41, którą lublinianin napisał w Brukseli, prawdopodobnie około 1905 roku. Po niej przyjdzie czas na powstałą trzydzieści dwa lata później, będąca symbiozą symfonii i koncertu fortepianowego IV Symfonię „Koncertującą”. Po znakomitej, poznańskiej premierze pod batutą Grzegorza Fitelberga, Szymanowski wykonywał ją wielokrotnie w kraju i za granicą. Po II wojnie światowej do popularyzacji dzieła przyczynił się adresat dedykacji Artur Rubinstein, który w 1952 roku dokonał jego rejestracji wraz z Los Angeles Philharmonia Orchestra.

Druga część wieczoru należeć będzie do Antonia Dvořáka i jego Symfonii D-dur, op. 60. Powstała z myślą o Filharmonikach Wiedeńskich i ich dyrygencie Hansie Richterze. W reakcji na nacjonalistyczne nastroje wśród muzyków, swą premierę miała jednak w Pradze (w austriackiej stolicy po raz pierwszy zabrzmiała dopiero w 1942 roku).  Ze względu na narodowy charakter Czesi przyjęli dzieło owacyjnie, szybko podjęła je też cała muzyczna Europa.

Koncert inaugurujący „symfoniczną” część cyklu „Józef Wieniawski w 110. rocznicę śmierci” odbędzie się 23 września o godzinie 19.00.

Filharmonia przygotowała także muzyczne wydarzenia i warsztaty dla dzieci oraz projekt dla osób z niepełnosprawnościami.

Warsztaty muzyczno-plastyczne ,,Muzyką malowane” to działania ułatwiające kontakt ze sztuką osobom ze szczególnymi potrzebami, zwłaszcza z ograniczoną możliwością ruchu, poruszających się o kulach i na wózkach inwalidzkich oraz z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Warsztaty prowadzone będą przez terapeutów i służyć mają aktywizacji oraz integracji. Poprzez muzykę i środki wyrazu plastycznego uczestnicy rozwijać będą aktywność twórczą, kształtować umiejętność wyrażania swoich przeżyć i emocji.

W nowym sezonie artystycznym Filharmonia Lubelska chce również nawiązać współpracę z  środowiskami muzycznymi Ukrainy i dyrygentem w filharmonii we Lwowie. 

Szczegółowe informacje o wszystkich koncertach i wydarzeniach są na stronie: filharmonialubelska.pl