Finał 18. Konkursu Papieskiego w Lublinie co raz bliżej

2022-06-06 12:52
Z zachwytu dla istnienia. Trwa XVII edycja Konkursu Papieskiego
Autor: Konkurs Papieski

Konkurs pozwala poznać papieskie nauczanie o świecie przyrody i skonfrontować je z tym jak młodzi ludzie widzą świat. widzisz świat. Hasło tegorocznej edycji to: "Z zachwytu dla istnienia".

Najpierw, w pierwszym i drugim etapie, był test wiedzy o encyklikach Jana Pawła II i Franciszka na temat przyrody. W sobotę uczestnicy będą bronić swoich tez zawartych w esejach. Młodzi ludzie pisali prace w oparciu o słowa papieża Polaka z jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. Mówi Tomasz Tęsny, koordynator konkursu w województwach lubelskim i świętokrzyskim:

- W tym roku tematem eseju są głośne słowa z papieskiej pielgrzymki w 1979 roku "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi". Zachęcamy uczniów do sięgnięcia w głąb i odczytania tych słów na nowo. Chodzi o znalezienie problemów, gdzie dobrze byłoby, żeby ten Duch Święty zstąpił. Chodzi o twórczą próbę rozwiązania problemów tez w oparciu o to, co mówił papież Jan Paweł II i obecnie Ojciec Święty Franciszek. Ważne jest tutaj także osobiste doświadczenie uczestników konkursu. Mam wrażenie, że ideą konkursu jest pewne "odkremówkowanie" papieża czyli sięganie głębiej a nie tworzenie mu kolejnych pomników. Chodzi nam bardziej o dziedzictwo myśli.

Finał, czyli ustna obrona prac dla najlepszych uczestników z województw lubelskiego i świętokrzyskiego odbędzie się w sobotę 11 czerwca od godziny 10 w klasztorze ojców dominikanów w Lublinie. Patronem konkursu jest Radio Plus Lublin.