Finał Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Lublinie

2022-09-16 9:07
Świętokrzyskie Koncerty - plakat
Autor: mat. organizatora Świętokrzyskie Koncerty - plakat

Kończą się tegoroczne organowe i koncertowe spotkanie w kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża w Lublinie. W ramach cyklu pojawiają się wybitni artyści i muzyka epoki romantyzmu. Tym razem na organach zagra Zbigniew Gach.

Zbigniew Gach jest organistą, kameralista i menadżerem kultury. Ukończył studia na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz studia w Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej. Zbigniew Gach jest dyrektorem Centrum Kultury Gminy Słupsk, sprawuje również kierownictwo artystyczne Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Ustce oraz w Bytowie na Kaszubach

Artysta koncertuje w całej Polsce, występował także w Niemczech, Czechach i we Włoszech. 

W programie lubelskiego koncertu pojawią się kompozycje Bacha, Mikołaja z Krakowa i Germana.

Koncert w kościele pw. Świętego Krzyża przy ulicy Pogodnej w Lublinie rozpocznie się w niedzielę 18 września godzinie o 19.00.

Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Plus Lublin.

Od roku 2014 w Lublinie organizowane są koncerty muzyki organowej i kameralnej, początkowo pod nazwą Bronowickie Koncerty Muzyki Organowej I Kameralnej "MUZYKA MOJĄ MODLITWĄ" odbywające się w kościele pw. św. Michała Archanioła w Lublinie przy ul. Fabrycznej. Następnie pod nazwą "ŚWIĘTOKRZYSKIE KONCERTY MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ" pochodzącą od wezwania nowego miejsca cyklu-kościoła Świętego Krzyża.

Od pierwszej edycji koncertów funkcję dyrektora artystycznego sprawuje Michał Kopyciński. Ukończył Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku w klasie organów prof. Jana Bokszczanina. Studiował również w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii w klasie organów, fisharmonii i kameralistyki prof. Jorisa Verdin. Brał udział w wielu konkursach organowych w kraju i za granicą. Od 2014 roku sprawuje funkcję Prezesa Fundacji Sono Organi. Jest ponadto dyrektorem artystycznym „Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej” w Lublinie.