Gmina Głusk rozpoczęła przygotowania do sprzedaży węgla

2022-11-03 11:52
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: pixabay

​Czekają na ustawę i rozporządzenia ale niezależnie od tego​ już prowadzą przygotowania. Gmina już prowadzi rozmowy z dwoma lokalnymi składami, które są zainteresowane współpracą przy sprzedaży opału na zimę.

Samorządy szykują się do sprzedaży węgla. Urzędnicy zbierają już informacje od mieszkańców. To pozwoli określić ile surowca trzeba zakupić. Co już udało się przygotować a co jeszcze zostało do zrobienia?

Sposób dystrybucji węgla na razie trudno określić, ponieważ ma to regulować ustawa, która jeszcze jest procedowana w parlamencie. Projekt w ubiegłym tygodniu został przyjęty przez Sejm, a teraz zajmuje się nim Senat. - Nie wiadomo jaka będzie ostateczna wersja ustawy, ani kiedy podpisze ją prezydent. Mimo to prowadzimy już rozmowy z dwoma składami, które są zainteresowane współpracą przy sprzedaży węgla, a za kilka dni rozpoczniemy zbieranie informacji od mieszkańców, które pozwolą nam określić ile mamy kupić tego surowca - mówi wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz.

- Na środę, 2 listopada, mieliśmy 80 deklaracji od mieszkańców, którzy za naszym pośrednictwem chcieliby zakupić węgiel. Mieliśmy 1600 wniosków o dopłaty do węgla, część z mieszkańców zapewne już kupiła surowiec indywidualnie - dodaje Adam Kuna, zastępca wójta. Wstępne zasady nowego zadania dla samorządów były jednym z tematów sesji rady gminy, która odbyła się we wtorek 25 października.

Projekt, uchwalony przez Sejm zakłada, że gminy będą mogły kupować węgiel po 1500 złotych za tonę i sprzedawać mieszkańcom po cenie nie wyższej niż 2000 złotych za tonę. Różnica 500 złotych na tonie ma pokryć koszty logistyczne.

Jeśli ustawa wejdzie w życie w obecnym kształcie prawo do zakupu węgla po preferencyjnej cenie będą mieć gospodarstwa domowe, które otrzymały dodatek węglowy lub mają pozytywnie rozpatrzony wniosek o taką pomoc, albo nie starały się o dodatek węglowy, ale mają wpis w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.