Godzina Łaski – otwarte kościoły i modlitwa o świętość kapłanów

2021-12-08 10:54
Godzina Łaski
Autor: http://medytacja.waw.pl/niepokalana-i-godzina-laski/ Godzina Łaski

Nabożeństwo zwane „Godziną łaski dla świata” w Kościele jest obchodzone w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia, w godzinach od 12.00 do 13.00. Historia ma swój początek w prywatnych objawieniach Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari.

O Godzinie Łaski powiedziała sama Maryja w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia – w czasie prywatnych objawień 8 grudnia 1947 r. w Montichiari we Włoszech.

Maryja objawiała się kilkukrotnie pielęgniarce Pierinie Gili. Pierwsze objawienie miało miejsce 24 listopada 1946 r. w szpitalu. Pierina zobaczyła płaczącą Madonnę, której pierś przebijały trzy miecze. Powiedziała tylko trzy słowa: »Modlitwa. Ofiara. Pokuta« – mówi ks. dr Krzysztof Podstawka, proboszcz parafii pw. Bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Lublinie.

Objawienia powtarzały się bardzo często. Najbardziej pamiętne objawienie Maryi miało mieć miejsce 8 grudnia 1947 r. w bazylice w Montichiari.

Maryja powiedziała: »Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie, ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski«. Maryja prosiła, aby ustanowić to nowe nabożeństwo w całym Kościele” – wyjaśnia ks. Mariusz Górniak, prefekt w Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie.

Objawienia z Montichiari podpadają nadal pod formułę „non constat de supernaturalitate”. Oznacza to,że Kościół nie uznaje nadprzyrodzonego pochodzenia jej przesłania.

Modlitwa w czasie Godziny łaski skierowana jest głównie w intencji świętości kapłanów i osób konsekrowanych. Jest to wezwanie do modlitwy i podejmowania dzieł zadośćuczynienia za tych kapłanów, którzy przeżywają kryzys wiary, kryzys powołania, a także za tych kapłanów, którzy odeszli z kapłaństwa. A na wet za tych kapłanów, którzy po odejściu z kapłaństwa rozpoczęli walkę z Kościołem i z wiarą – wyjaśnia ks. M. Górniak.

8 grudnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. W wielu parafiach w tym dniu zachowywany jest niedzielny porządek mszy świętych. W niektórych kościołach i kaplicach punktualnie w południe jest wystawiany Najświętszy Sakrament do prywatnej adoracji przez wiernych. Trwa ono do godz. 13.00. W ogłoszeniach parafialnych zapowiadane jest jako „Godzina łaski”.

Modlitwa w tym czasie ma dwa bardzo ważne przesłania. Pierwsze to fakt, że jest to modlitwa nie za siebie tylko w czyjejś, konkretnej intencji. A po drugie – najlepiej spędzić czas modlitwy na modlitwie w intencji kapłanów. Zarówno tych, których lubimy, szanujemy, ale także i za tych, których mniej lubimy czy szanujemy. A szczególnie za kapłanów, którzy przeżywają kryzys swojego powołania. W prywatnych objawieniach o których mówimy nie było to powiedziane wprost, ale myślę, że każdy powinien pomodlić się także o dar nowych powołań. Aby młodzi ludzie, którzy rozpoznają w sobie powołanie umieli na nie odpowiedzieć. Potrzebna jest modlitwa o nowe, święte, dobre, liczne powołania do kapłaństwa i służenia Bogu jako księża diecezjalni czy księża zakonni – dodaje ks. M. Górniak.