Halina Frąckowiak zaśpiewa w lubelskim kościele

2023-01-20 11:03
 Koncert Haliny Frąckowiak - plakat wydarzenia
Autor: mat. organizatora Koncert Haliny Frąckowiak w lubelskim kościele - plakat wydarzenia

Kolędy oraz pastorałki znana artystka zaśpiewa w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. Parafia przy ulicy Bursztynowej obchodzi 30-lecie istnienia, a koncert Haliny Frąckowiak jest częścią obchodów tego jubileuszu.

Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie zaprasza na koncert Haliny Frąckowiak. Kolędy oraz pastorałki artystka zaśpiewa 20 stycznia w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej zaraz po zakończeniu Mszy świętej o godzinie 18:00. Parafia przy ulicy Bursztynowej obchodzi 30-lecie istnienia i koncert jest częścią obchodów tego jubileuszu. Początek koncertu o godzinie 19.00. Wstęp na wydarzenie  jest wolny. 

Halina Frąckowiak znana z takich przebojów jak – „Ktoś”, „Czekam tu”, „Napisz, proszę”, „Za mną nie oglądaj się”, „Tin Pan Alley”, „Papierowy księżyc” czy „Anna już tu nie mieszka” debiutowała 10-go kwietnia 1963-go roku, jako uczennica Technikum Ekonomicznego, w poznańskim Domu Kolejarza w ramach eliminacji do II Festiwalu Młodych Talentów. Przyszła właściwie na koncert „Czerwono-Czarnych” a że uczestnicy eliminacji wchodzili za darmo, jej koleżanka zadecydowała, że „Halinka na konkurs”. Zaśpiewała „Mister wonderful” z repertuaru L. Jakubczak, kwalifikując się do następnego etapu i otrzymując propozycję wspólnych koncertów z „Czerwono-Czarnymi”, z czego skorzystała. Dotarła do finału Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie zaśpiewała „I’m sorry“ Brendy Lee. Znalazła się w Złotej Dziesiątce Laureatów obok K. Sobczyk, Z. Sośnickiej, M. Wróblewskiej, M. Kubasińskiej, T. Nalepy.

Wiosną 1969r. Halina Frąckowaiak związała swe artystyczne losy z nowo powstałą grupą ABC Andrzeja Nebeskiego. Publiczny debiut zespołu odbył się przed kamerami telewizyjnymi TEM-u; Telewizyjnego Ekranu Młodych, 11-go lutego. W audycji zaprezentowano pierwsze utwory i ogłoszono plebiscyt na nazwę zespołu. ( Początkowo miał się nazywać „Grupa O!” od entuzjastycznego okrzyku O!-to grają właśnie oni). Publiczność, zasugerowana chyba jedną z przedstawionych piosenek-„Moje ABC”-zadecydowała, że grupa tak się właśnie nazwała Grupa ABC. Już pierwsze nagranie Haliny z „ABC”-„Napisz proszę”-stało się wielkim przebojem i… muzyczną wizytówką audycji w „Studiu Rytm”.– Na Festiwalu w Opolu: w Koncercie Premier –„Czekam tu” zdobyło Nagrodę Polskiego Radia , a w Koncercie Jubileuszowym, prezentującym przeboje dawnych lat, zaśpiewali „Wesoły pociąg” i „Nie bądź taki szybki Bill”,– na II Festiwalu Zespołów Młodzieżowych o Złotą Kotwicę Sopockiego Lata 69 zdobyli III nagrodę i Brązową Kotwicę,– lansowali przebój za przebojem; „Droga do gwiazd”, „Zabiorę cię ze sobą”, „Oj, czekam ja czekam”, „Za dużo chcesz”, „Prezent od wiosny”,– Halina kontynuowała swą działalność kompozytorską; napisała muzykę do „Za mną nie oglądaj się”. Piosenka zajęła drugie miejsce w plebiscycie na Piosenkę Roku 1969.

źródło: halinafrackowiak.pl