ITD na Lubelszczyźnie ruszyło z akcją "Bezpieczny autokar"

2022-06-28 14:59
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: pixabay

Zajrzą pod maskę pojazdu oraz w papiery kierowcy i przewoźnika. ​Zanim dzieci i młodzież ruszą na obozy, kolonie czy wycieczki, oni sprawdzą czy wyjazd i powrót z wakacji będzie bezpieczny.

Inspekcja Transportu Drogowego na Lubelszczyźnie ruszyła z akcją "Bezpieczny autokar". Jak mówi Paweł Gruszka z ITD w Lublinie, najpierw kontrolujemy uprawnienia osoby, która siądzie za kółkiem autokaru i firmy transportowej. - W przypadku kierowcy badamy również jego stan psychomotoryczny. Sprawdzamy czy nie jest pod wpływem lub po użyciu alkoholu. W tym roku również prowadzimy działania w celu ujawnienia ewentualnej śladowej ilości narkotyków.

Kolejny etap, to sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. - Od kilkunastu lat widzimy tu zdecydowaną poprawę, mówi Paweł Gruszka. - Praktycznie nie zdarzają się już sytuacje, że autokar jest niesprawny i wycieczka nie dochodzi do skutku, bądź musiałby zostać podstawiony inny pojazd.

Inspekcja specjalizuje się w kontrolowaniu czasu pracy. - Sprawdzamy czy kierowca przestrzega określonego czasu przeznaczonego na prowadzenie pojazdu i odpoczynek, mówi inspektor. ITD do 31 sierpnia prowadzi kontrole autokarów w trzech stałych punktach w Lublinie, Zamościu i Międzyrzecu Podlaskim. Inspektorzy mogą też sprawdzić autokar w miejscach zgłoszenia odjazdu. Należy to jednak zrobić najpóźniej 72 godziny przed podróżą. Szczegóły na witd.lublin.pl

Jak czytamy na stronie Inspekcji w Lublinie:

"Wyznaczone zostają 3 stałe punkty kontrolne czynne od 24 czerwca do 31 sierpnia 2022r. (od poniedziałku do piątku):Lublin ul. Diamentowa 2 – parking przy galerii Mega – Meble (godz. 6:30 – 13:00) – tel. 81 740 69 71;Zamość ul. Szczebrzeska 21 – parking przy hurtowni spożywczej Mars (godz. 07:00 – 13:00) – tel. 84 639 61 38;Międzyrzec Podlaski, ul. Radzyńska 11 (godz. 7:00 – 13:00) – tel. 83 371 49 23.

Zakres kontroli będzie obejmował sprawdzenie m.in.:

wymaganych uprawnień kierowcy i przewoźnika,stanu technicznego autobusów oraz ich obowiązkowego wyposażenia,czasu pracy kierowcy,trzeźwości kierowcy.Każdy pojazd podstawiony na wyznaczony punkt zostanie objęty kontrolą.

Poza wskazanymi stałymi punktami kontrolnym, a także w weekendy, w ramach posiadanych możliwości, kontrole będą wykonywane w miejscach zgłoszenia odjazdów autokarów turystycznych oraz w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Zainteresowani przeprowadzeniem takiej kontroli powinni, ze stosownym wyprzedzeniem, zgłaszać wyjazdy m.in. telefoniczne pod numerem 81 740 69 71 – najpóźniej na 72 godz. przed planowanym wyjazdem."