IX Ekoparafiada Rodzinna w Chełmie coraz bliżej

2022-08-31 12:24
Ekoparafiada
Autor: Parafia pw. Św. Rodziny w Chełmie

​Będzie konkurs na kapelusz ekologiczny, pokaz ekomody i tance związane z przyrodą. Na wydarzenie zaprasza Parafia pod wezwaniem Świętej Rodziny w Chełmie.

Tym razem odbędzie się pod nazwą Ekoparafiada. Eksperci opowiedzą jak bezpiecznie poruszać się po drogach rowerem czy hulajnogą elektryczną, pojawią się też tańce związane z przyrodą. Wszystko 11 września na terenie parafii. ​Mówi ksiądz Karol Mazur, jeden z organizatorów. - Najmłodsi w salce parafialnej będą mogli zobaczyć film o Świętym Franciszku z Asyżu, który jest patronem przyrody, ekologii i jest miłośnikiem stworzenia. Po seansie dzieci wezmą udział w pogadance i zabawach związanych z przyrodą. Młodzież będzie mogła zaangażować się w pokaz mody ekologicznej. Zaprosiliśmy też zespół taneczny, który będzie prezentował tańce związane z przyrodą. Pojawi się też sporo informacji o tym, jak chronić zasoby ziemi, w tym jak racjonalnie gospodarować wodą. Po raz kolejny zapraszamy też do udziału w zawodach parafialnych drużyn rodzinnych.

Wydarzenie w drugą niedzielę września ale już teraz można zacząć przygotowania do udziału w konkursie. Trzeba przygotować kapelusz ekologiczny. - W nim może wziąć udział każdy i strwożyć taki kapelusz. Prace powinny być wykonane dowolną techniką z wykorzystaniem materiałów, które segregujemy do wyznaczonych pojemników na odpady segregowane. Chodzi tu o butelki plastikowe, gazety, papier, puszki, słomki, opakowania z folii aluminiowej. Prace składamy w kancelarii parafialnej. Laureaci konkursu będą zaproszeni aby osobiście zaprezentować kapelusz podczas parafiady - dodaje ksiądz Karol Mazur.

Ekoparafiada stawia też na bezpieczeństwo w zmieniającym się świecie. - Zauważamy rosnącą popularność hulajnóg elektrycznych i rowerów, dlatego planujemy obecność gości, mówi ksiądz Mazur. - Przedstawiciel WORD-u opowie jak bezpiecznie poruszać się tymi jednośladami a przedstawiciel Chełmskiej Grupy Rowerowej zachęcił do aktywnego wypoczynku rowerowego.

Ekoparafiada Rodzinna w Chełmie w drugą niedzielę września odbędzie się między 13 a 17. Patronem wydarzenia jest Radio Plus Lublin. Więcej informacji na stronie rodzinachelm.pl