Jak pomóc psu, który boi się fajerwerków [AUDIO]

2024-12-31 12:52
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: pexels Zdjęcie ilustracyjne

Zabezpiecz kojec i ogrodzenie posesji, nie spaceruj z psem wieczorem i w miejscach, gdzie może być głośno. Nie powinniśmy bagatelizować faktu, że nas pies boi się strzelających fajerwerków.

- Przede wszystkim jeśli wiemy, że mamy zwierzę, które boi się tego sylwestra i huk fajerwerków jest dla niego stresujący - nie bagatelizujmy tego. Bardzo dużo zwierząt domowych boi się. Chodzi o wystrzały przed sylwestrem i po sylwestrze. Przede wszystkim możemy zabezpieczyć nasze zwierzę tak, żeby fizycznie nie ucierpiało, czyli szelki plus obroża na spacerze, do tego dwie smycze. Wtedy mamy pewność, że zwierzak nam się nie wyśliźnie. Wystraszony nie ucieknie, nie pobiegnie na oślep i nie przepadnie nam tym samym. Adresówka zawsze i do szelek i do obroży, koniecznie zarejestrowany chip. Takie zabezpieczenie jest po to, żebyśmy mieli pewność, że nie zgubimy tego zwierzaka - mówi Aleksandra Wartacz z jednego z lubelskich sklepów zoologicznych.

- Jeżeli mamy zwierzaki, które trzymamy na zewnątrz, fajnie, żeby ten kojec był zabezpieczony w taki sposób, żeby pies nawet jak się wystraszy, nie był w stanie go pokonać. To samo jeśli chodzi o płoty, ogrodzenia. One również na co dzień powinny być w taki sposób skonstruowane, żeby to bezpieczeństwo zapewnić, żeby nasz zwierzak nie uciekł, nie wybiegł. Natomiast ja sugerowałabym jednak zaprosić takiego czworonoga do domu i to schronienie w domu mu zapewnić. Jeżeli zwierzak ewidentnie się boi, fajnie sprawdzi się bezpieczne miejsce w postaci czy to klatki kennelowej. W grę wchodzi także zbudowania takiej "bazy", norki, gdzie pies może się schować. Jeżeli to jest jego forma ucieczki, jeżeli formą pokrzepienia dla psa jest obecność człowieka obok, no to niech on przyjdzie do nas na kanapę. Okażmy mu to wsparcie. Niech ma możliwość schronić się w taki sposób też, w jaki jego to pokrzepi - wyjaśnia.

- Jeśli mamy psa już w takiej bardzo wysokiej fazie lęku, on nie będzie reagował na smaczki i na zabawę, Dla niego jedynym bodźcem, który do niego dociera w tym momencie jest strach. W większości przypadków, jeśli te emocje są już na tyle wysokie, nie jesteśmy w stanie psa zagadać i odwrócić uwagi od tego bodźca, który jest tak stresujący. Raczej unikajmy spacerów w sylwestra, po mieście, gdzie wiemy, że strzelają fajerwerkami. Sugerują raczej udać się w jakieś ustronne miejsce, gdzieś do lasu, na jakieś pola. No i raczej też nie spuszczamy psa ze smyczy mimo wszystko, bo jak gdzieś coś huknie, żeby ten zwierzak nam spanikowany nie uciekł. Na pewno największą pomocą dla tych zwierząt będzie to, jeśli nie będziemy strzelać. Jeśli już ktoś bardzo chce w ten4 sposób celebrować wejście w Nowy Rok, to ograniczyć się rzeczywiście do strzelania w sylwestra o 2:00, a nie przez tydzień przed i dwa tygodnie po nowym roku. Zdecydowanie te zwierzaki to docenią - podsumowuje Aleksandra Wartacz.

O tym jak zadbać o psy w Sylwestra mówi Aleksandra Wartacz ze sklepu zoologicznego. Posłuchaj: