Jak przygotować się na urlop ze zwierzakiem?

2022-07-12 11:18
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: pixabay

Osobny bagaż dla psa, królika lub kota, ulubione jedzenie, zabawki i najważniejsze - bezpieczny transport. Wybierając się na wakacje z naszym pupilem musimy być pamiętać o kilku sprawach.

Jak mówi Aleksandra Bartacz z jednego z lubelskich sklepów zoologicznych, przygotowania do wakacji z naszym pupilem zaczynają się wiele miesięcy lipcowym czy sierpniowym wyjazdem: - Jeżeli mamy zwierzaka, którego nigdy nie przewoziliśmy samochodem a wybieramy się w wakacyjną podróż samochodem, to dla zwierzaka będzie to oznaczało stres. Warto od początku przyzwyczajać zwierzaka do podróży, jeżeli planujemy w takowe  wyruszać. Chodzi o to by nasz pupil kojarzył wycieczki z czymś pozytywnym zamiast stresującym.

​Komfort podróży to jedno ale najważniejsze jest bezpieczeństwo, dodaje Aleksandra Bartacz: - Mamy dwie opcje: albo odpowiedni, wystarczająco duży dla naszego zwierzaka lub pasy i szelki. Nigdy nie przypinamy psa za obrożę. W razie wypadku lub gwałtownego hamowania nasz zwierzak może zrobić sobie krzywdę.

Pakując własną torbę, plecak lub walizkę, pamiętajmy też o bagażu naszego psa, kota lub królika. Co spakować? - Przede wszystkim zabieramy jedzenie ale takie, do którego nasz zwierzak jest przyzwyczajony. Nie zmieniamy karmy tuż przed wyjazdem. unikniemy wtedy niepotrzebnego stresu, ewentualnych problemów pokarmowych i nieplanowanych wizyt u weterynarza. Zabieramy też zabawki i gryzaki - mówi.

Inaczej przygotowujemy zwierzaki wyjeżdżając nad morze lub jezioro, o czym innym pamiętamy, jeśli kierunek naszego wypoczynku to góry. - Jeśli planujemy wycieczki górskie po szlakach pełnych ostrych kamieni, można rozważyć zabranie ze sobą butów dla psa, by nasz czworonóg nie skaleczył sobie łap. Z kolei wypoczynek zad wodą ze zwierzakiem oznacza zabranie kapoka dla psa. Zwierzęta też potrafią się topić i na to także musimy zwracać uwagę - wyjaśnia.

Jak dodaje Aleksandra Bartacz, można rozważyć tez pozostawienie domowego zwierzaka pod opieką zaufanej osoby lub skorzystanie z hotelu dla zwierząt. Trzeba brać pod uwagę tylko sprawdzone placówki.