Jerzy Kukla wystąpi z koncertem organowym w Końskowoli [AUDIO]
To będzie okazja do posłuchania muzyki klasycznej, sakralnej i wyjątkowego dźwięku organów. W parafialnym zabytkowym kościele p.w. Znalezienia Krzyża Św. i Św. Andrzeja Apostoła w Końskowoli utalentowani artyści prezentują w sierpniu dzieła najlepszych kompozytorów. Ostatni z cyklu wakacyjnych koncertów odbędzie się 18 sierpnia.
W kościele p.w. Znalezienia Krzyża Św. i Św. Andrzeja Apostoła w Końskowoli 18 sierpnia o godzinie 18.00 wystąpi grający na organach Jerzy Kukla.
Jerzy Kukla to organista, organizator życia muzycznego, organmistrz, publicysta. Inicjator licznych polskich festiwali i cyklów koncertowych. Powołał do życia m. in. Sandomierskie Recitale Organowe, Bystrzańskie Recitale Organowe, Olkuskie Dni Muzyki Organowej, Międzynarodowe Festiwale “Organy Bielska-Białej” oraz “Muzyka na Zamku Bielskim”. W roku 2010 zainicjował Międzynarodowe Festiwale Muzyki Organowej w Puławach, którego jest kierownikiem artystycznym. Do najważniejszych osiągnięć organmistrzowskich należy m. innymi: przebudowa organów Walckera/Biernackiego w katedrze w Łomży oraz przebudowa organów chórowych w katedry w Oliwie . Był również konsultantem muzycznym oraz wykonawcą intonacji wielu polskich prestiżowych instrumentów, m. innymi w Bazylice OO Jezuitów w Krakowie, Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, organów wielkich katedry w Oliwie oraz obu instrumentów w Bazylice OO Paulinów na Jasnej Górze.
Patronem medialnym Koncertów Organowych w kościele p.w. Znalezienia Krzyża Św. i Św. Andrzeja Apostoła w Końskowoli jest Radio Plus.
Parafia w Końskowoli.
Od XVI wieku w Końskowoli istniały dwie parafie: farna oraz szpitalna. Z tą drugą związany był kościół św. Anny, wzniesiony nieopodal „zamku” Tęczyńskich. Pierwszy, drewniany kościół istniał w XV wieku i nosił wezwanie Św. Krzyża. Według miejscowej tradycji, budowla posiadała murowane prezbiterium wystawione w 1442 r. z fundacji Jana Konińskiego. Kolejny, murowany kościół parafialny wystawiony został przez Andrzeja Tęczyńskiego w połowie XVI wieku. Spalony w 1617 roku, został odbudowany w 1624 roku staraniem ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Lisowicza. Od tej pory nosi rozszerzone wezwanie Znalezienia Krzyża Św. I św. Andrzeja Apostoła. Najprawdopodobniej w trakcie tej przebudowy kościół zyskał szatę w stylu renesansu lubelskiego, a jego fasadę ozdobiły dwie wieże. Świątynia została konsekrowana 3 października 1627 roku przez abp. lwowskiego Jana Próchnickiego.
Przebudowa, zlecona ok. 1670 r. przez marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, prowadzona przez Tylmana z Gameren, nadała kościołowi bryłę trójnawowej bazyliki. Kolejna przebudowa, prowadzona w I połowie XVIII w. z inicjatywy Elżbiety Sieniawskiej i następnie Augusta Czartoryskiego oraz jego żony Zofii z Sieniawskich nadała świątyni obecny kształt.
Zbigniew Sapiński