Jubileusz Teatru Starego w Lublinie

2022-09-15 21:33
Konferencja prasowa w Teatrze Starym dotycząca jubileuszu 200 - lecia. Program obchodów przedstawia Karolina Rozwód - dyrektor Teatru Starego w Lublinie.
Autor: ZS Karolina Rozwód - dyrektor Teatru Starego w Lublinie przedstawia program jubileuszu obchodów 200- lecia.

Jesienią 2022 roku, teatr przy ulicy Jezuickiej będzie obchodził 200 - lecie istnienia. Placówka przygotowała dla widzów program specjalnych wydarzeń związanych z tymi obchodami.

20 października 1822 roku w Teatrze Zimowym, obecnie Teatrze Starym w Lublinie został odegrany pierwszy spektakl. Niestety do dziś nie udało się ustalić jego tytułu. Wiemy jednak z całą pewnością, że niedługo potem zagrany tu został "Król Lear" - pierwszy udokumentowany historycznie spektakl, którego tytuł znamy. Dokładnie 200 lat później, 20 października 2022 roku na tej samej scenie, w rolę Leara, w sposób nieco inny niż ten znany z klasycznych wystawień dramatu, wcieli się Andrzej Seweryn. O zagraniu Leara z okazji dwusetlecia teatru marzył też Aktor ze spektaklu "Minetti. Portret atrystysty z czasów starości". Sztukę tę do Lublina przywiezie warszawski Teatr Polonia. W rolę Minettiego wcieli się ubiegłoroczny laureat Gongu Danutki - Jan Peszek. Z kolei w cyklu "Staromiejskie zaprasza" pokazany będzie m.in. film, który jako ostatni został zaprezentowany na ekranie przed zamknięciem kina przy ul. Jezuickiej w latach 80., czyli thriller "Coma" Michaela Crichtona. Dzieci zobaczą premierową prezentację sztuki Grażyny Lutosławskiej pt. "Lustro" o duchach w teatrze.

Zespół Teatru Starego pisze na swoim profilu:

Jubileusz 200-lecia istnienia teatru, był dla nas pretekstem, by jak najlepiej poznać historię tego miejsca. Przez ostatnie dwa lata badaliśmy jego przeszłość. Wiedzą, którą zdobyliśmy, chcielibyśmy się z Państwem podzielić podczas wtorkowych spotkań z cyklu "Bitwa o kulturę", podczas których będziemy rozmawiać m.in. z przedstawicielami rodziny Makowskich (przez półtora wieku właścicieli gmachu), wspominać artystów, którzy na tej scenie wystąpili, m.in. takie sławy jak Ludwik Solski, Gabriela Zapolska i Ida Kamińska, a także odkrywać nieznane dotąd powszechnie fakty i ciekawostki. Jeszcze więcej o historii Teatru Starego będziecie się mogli Państwo dowiedzieć, oglądając nową, stałą wystawę, którą przygotowujemy we foyer teatru. Będzie ona dla Państwa dostępna przed wszystkimi naszymi wydarzeniami począwszy od 20 października. Obchody podwójnego jubileuszu 200-lecia istnienia oraz 10-lecia wznowienia działalności zwieńczy specjalnie z tej okazji napisany przez Marcina Maseckiego koncert jazzowy "200/10". Ponadto, jak zawsze w naszym repertuarze znajdą Państwo koncerty (premierowe utwory zaprezentują m.in. Lubelska Federacja Bardów i VooVoo), spektakle (m.in. "Wujaszek Wania" z Teatru Ludowego w Krakowie), debaty o literaturze i kulturze (naszymi gośćmi będą m.in. Sylwia Chutnik i Agata Tuszyńska), filmy (w sposób szczególny polecamy przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego "Syndrom Hamleta") oraz wydarzenia dla najmłodszej publiczności (na afisz powraca m.in. tak lubiany przez dzieci "Skarb").

Szczegóły i program rocznicowych wydarzeń dostępne są na stronie: teatrstary.eu