Jubileusz Chóru Bas Canto z podlubelskich Niemiec

Chór męski Bas Canto
Autor: Chór Bas Canto Chór Męski Bas Canto z podlubelskich Niemiec

Chór jest wizytówka gminy Niemce, łączył pokolenia i wspólną pasję do śpiewu. W repertuarze ma pieśni ludowe, patriotyczne, religijne oraz utwory klasyczne. Męski zespół od lat koncertuje w wielu miejscach Lubelszczyzny i Polski zdobywając cenne nagrody. Grupa obchodzi właśnie 10. rocznicę działalności i zaprasza na specjalny koncert.

Męski chór rozpoczął działalność na jesieni 2011 roku, dzięki inicjatywie Andrzeja Małka i Wiesława Zembrzyckiego. Dyrygentem zespołu został Mieczysław Szczepaniak, absolwent wychowania muzycznego na Uniwersytecie Śląskim oraz Archidiecezjalnego Studium Organistowskiego w Lublinie. Od 2016 roku funkcję dyrygenta pełni dr Henryk Pogorzelski -​emerytowany pracownik dydaktyczny Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, wybitny dyrygent - kierował m.in.: Chórem Akademickim Politechniki Lubelskiej,​ Chórem Nauczycieli Miasta Lublin "Fermata", Chórem Męskim "Echo" z Biłgoraja. Jest autorem wielu opracowań utworów muzycznych i pozycji z zakresu edukacji muzycznej.​

Początkowo grupa działała  pod nazwą "Chór męski z Niemiec". Wkrótce odbył się pierwszy koncert grupy - kolędy w Zespole Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach. Od tamtego chór miał wiele występów w Niemcach i całym regionie. Obecnie w repertuarze ma kolędy, pieśni religijne, patriotyczne, a także klasykę, jak słynny Chór Niewolników "Va, pensiero" z opery "Nabucco" Giuseppe Verdiego,"Ave Maria" Wolfganga Amadeusza Mozarta, pieśni Moniuszki. Śpiewamy również piosenki ludowe, polskie i ukraińskie. Chór "Bas Canto" dynamicznie się rozwija, obecnie jest już 22. chórzystów. Próby chóru -na które zespół zaprasza, odbywają się najczęściej we wtorki o godzinie 18.00 w sali Klubu Seniora w Parku im. Rodzin Budnych i Łosiów w Niemcach. Od 20 listopada 2013 grupa jest stowarzyszeniem "Chór męski 'Bas Canto".

Koncert Jubileuszowy z okazji 10-lecia Chóru Męskiego "Bas Canto" odbędzie się w niedzielę 23 stycznia o godzinie 14:00, w sali konferencyjnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Niemcach, ul. Parkowa 6.

Gościnnie wystąpią: Brass Band Orkiestra Gminy Niemce, Łukasz Mielko, Zespoły Ludowe: "Ciecierzyn" i "Dysowiacy". Koncert zakończy wspólne kolędowanie.

Wydarzenie uświetni wystawa malarstwa artystek z Gminy Niemce: Marii Kruk, Marii Małeckiej, Joanny Piekarczyk i Teresy Zembrzyckiej. Warto zabrać ze sobą zaświadczeń o szczepieniach na COVID-19. Ilość miejsc ograniczona dla osób niezaszczepionych.Koncert będzie transmitowany na żywo na profilu Facebook Chóru Męskiego "Bas Canto".