KAS: Ulga na cele kultu religijnego

2024-03-11 14:37
Komisja ds. Kultu Bożego
Autor: BP KEP

Darowizny przeznaczone m.in. na budowę czy remont kościoła, jego wyposażenie, czy zakup przedmiotów liturgicznych mogą zostać odliczone od podatku w rocznym zeznaniu do Urzędu Skarbowego. "Darowizna na cele kultu religijnego jest jedną z ulg przysługujących podatnikom. Mowa tutaj o darowiźnie na kościół lub związek religijny.

Podatnik ma prawo skorzystać z ulgi jeśli przekazał darowiznę na cele kultu religijnego. Darowizna na cele kultu religijnego to np. darowizna przekazana kościołom, związkom religijnym i kościelnym osobom prawnym (tj. zakonom, parafiom) na m.in.: budowę lub remont, wyposażenie czy np. zakup przedmiotów liturgicznych, np. monstrancji.

Ulga przysługuje w sytuacji, gdy podatnik uzyskuje dochody opodatkowane według skali podatkowej (czyli wg stawki 12% lub 32%) lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (ryczałt ewidencjonowany). W ten sposób podatnik odliczy kwotę faktycznie przekazanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% twojego dochodu/przychodu.

Limit jest wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn na cele:

  • określone w ustawie o działalności pożytku publicznego,
  • honorowego krwiodawstwa,
  • kształcenia zawodowego,
  • przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny przyjmujesz wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług. Jeśli jesteś podatnikiem podatku VAT, to wartość brutto pomniejszasz o tę część podatku naliczonego, którą masz prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Pamiętaj, że wartość darowizny nie może być wyższa niż wartość rynkowa.

Jeżeli w roku podatkowym uzyskujesz dochody (przychody) z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze, to przekazaną darowiznę możesz odliczyć już w trakcie roku podatkowego, tj. przy obliczaniu zaliczki lub ryczałtu. „Ostatecznego” rozliczenia dokonujesz jednak w zeznaniu podatkowym.

Podatnik nie odliczy darowizn, które:

  • zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
  • zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub odliczyłeś od dochodu na podstawie ustawy PIT,
  • zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Uwaga: Kwota, której podatnik nie odliczył w zeznaniu podatkowym - ponieważ nie miał wystarczających dochodów (przychodów) - nie może jej odliczyć w kolejnych latach.

Wysokość darowizny powinna zostać odpowiednio udokumentowana:

  • dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy - w przypadku darowizny pieniężnej,
  • dowodem, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu – w przypadku darowizny niepieniężnej.

Aby skorzystać z ulgi na cele kultu religijnego należy wypełnić jeden z poniższych formularzy i złożyć je w odpowiednim urzędzie skarbowym:

  • PIT-37 - jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane według skali podatkowej za pośrednictwem płatnika (np. z umowy o pracę, emerytury);
  • PIT-36 - jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane według skali podatkowej z działalności gospodarczej lub inne przychody bez pośrednictwa płatnika;
  • PIT-28 - jeżeli uzyskałeś przychody opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (np. z działalności gospodarczej, najmu, podnajmu, dzierżawy)

- z załącznikiem PIT/O (informacja o odliczeniach).

Źródło: IAS Lublin/ Michał Deruś

Michał Deruś: Ulga na cele kultu religijnego. Jak skorzystać z ulgi? Posłuchaj!