Kazimierz Dolny - Noc Muzeów w Muzeum Nadwiślańskim [AUDIO]

W programie premierowe ekspozycje i pokazy, spotkania ze złotnikami oraz warsztaty przyrodnicze dla najmłodszych. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza w Noc Muzeów do swoich oddziałów. Wyjątkowe wydarzenia dla dorosłych i dzieci odbędą się miedzy innymi w jedynym w Polsce Muzeum Sztuki Złotniczej.
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza na tegoroczną edycję Nocy Muzeów - 17 maja. Na odwiedzających czeka bogaty program wydarzeń, w tym oprowadzania, warsztaty, spotkania i wystawy przygotowane specjalnie na tę okazję.
Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym zapowiada się niezwykle interesująco, oferując atrakcje dla miłośników sztuki, historii, przyrody i literatury.
- Noc Muzeów to dla nas jedno z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w roku. To niepowtarzalna okazja, by w niezwykłej, wieczornej atmosferze odkrywać bogactwo naszych zbiorów i uczestniczyć w specjalnie przygotowanych atrakcjach. Wierzymy, że kultura jest żywa i dostępna dla każdego, a Noc Muzeów doskonale wpisuje się w tę ideę, otwierając drzwi naszych oddziałów szeroko dla wszystkich mieszkańców i gości Kazimierza Dolnego. To wyjątkowy czas, kiedy historia, sztuka i nauka stają się jeszcze bliższe, inspirując do poznawania i przeżywania kultury na nowo - mówi Danuta Smaga, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
W każdym z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego, oprócz zwiedzania ekspozycji stałych i czasowych, zarówno dorośli jak i dzieci będą mogli wziąć udział w wyjątkowych wydarzeniach. Wieczór w Muzeum Przyrodniczym to prawdziwa gratka dla pasjonatów dawnych epok. Warto wziąć udział w jednym ze specjalnych oprowadzań po niedawno otwartej wystawie "Echa kredowego życia – skamieniałości z prywatnych kolekcji", by z bliska przyjrzeć się eksponatom pokazującym różnorodność życia w morskich głębinach sprzed 66 milionów lat. Najmłodsi odkrywcy z pewnością nie będą się nudzić w Kąciku Młodego Paleontologa, gdzie czekać będą na nich edukacyjne zabawy.
Miłośnicy pięknych przedmiotów i rzemiosła artystycznego powinni skierować swoje kroki do jedynego w Polsce Muzeum Sztuki Złotniczej. Już o 18:00 nastąpi otwarcie nowej wystawy sreber pt. „Łyżki nie byle jakie i inne drobiazgi z wielkich ośrodków złotniczych”. Szczególną atrakcją będą warsztaty ze złotnikami, podczas których każdy z uczestników będzie miał niepowtarzalną okazję stworzyć własną, unikatową biżuterię! O godz. 20:00 będzie można zobaczyć na żywo pokaz czyszczenia zabytkowych sreber. Przez cały czas trwania wydarzenia, mistrz złotniczy Marian Klabisz będzie dzielił się opowieściami i prezentował filmy ukazujące pracę w oryginalnym, ponad 150-letnim warsztacie złotniczym.
W Kamienicy Celejowskiej na zwiedzających czeka przedpremierowy pokaz prac Józefa Panfila. To doskonała okazja, by jeszcze przed oficjalnym wernisażem zapoznać się z twórczością artysty. Co więcej, przez cały wieczór kuratorka wystawy będzie dostępna dla gości, zapraszając do wspólnych spacerów po ekspozycji stałej i czasowej, a także do rozmów o sztuce, historii Kamienicy i kulisach pracy muzealników.
Dział Historii i Kultury Regionu przygotował atrakcje, które z pewnością przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Każdy będzie mógł samodzielnie wybić pamiątkową monetę na szczęście i zabrać ją do domu. Dla małych artystów (i nie tylko!) przygotowano warsztaty malarskie, podczas których będzie można dać upust swojej kreatywności, inspirując się Kazimierzem Dolnym.
Dom Kuncewiczów, ze względu na swoją wyjątkową lokalizację, zaprasza na cały weekend z kulturą. Sobota rozpocznie się aktywnie rajdem pieszym „Śladami Pana Samochodzika". O 15:00 Dom wypełnią dźwięki koncertu chóru Belniacy. Dzień zwieńczy specjalna Niespodzianka. W niedzielę warto zobaczyć wystawę „Żywy Obraz”. Muzycznych emocji dostarczy koncert "Dwa Księżyce" o godz. 15:00.
Noc Muzeów w sobotę - 17 maja. Program wydarzeń w Muzeum Nadwiślańskim jest na stronie: mnkd.pl
źródło: Muzeum Nadwiślańskie