Kobieca Przestrzeń: Miejsce spotkań dla kobiet, które chcą żyć na wzór Maryi

2023-03-23 15:27
Kobieca Przestrzeń - Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji lubelskiej
Autor: Kobieca Przestrzeń Kobieca Przestrzeń - Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji lubelskiej

Misja kobiety we współczesnym świecie, jej rola, znaczenie oraz przestrzeń dla nowych aktywności stanowi centrum działań Duszpasterstwa Kobiet Archidiecezji lubelskiej, a zarazem Kobiecej Przestrzeni – grupy, którą tworzą kobiety z Lublina i okolic, którym przyświecają te same wartości, jakimi kierują się w życiu.

Każda z nich ma swoje obowiązki w domu i w pracy. Na głowie niezliczona ilość obowiązków, wyzwań i problemów, którym należy podołać lub rozwiązać. Nikt jak kobieta, czy to żona czy panna, nie wie jak wiele potrafią unieść na swoich ramionach i w swoich sercach bez mówienia o swoich trudnościach innym ludziom. Zazwyczaj na pierwszym miejscu stawiają potrzeby swoich najbliższych: swoich rodziców, mężów, dzieci lub rodzeństwa. W dzisiejszych czasach kobiety często swoje potrzeby umieszczają na dalszym planie. Pomimo tylu obowiązków i pokus jakie oferuje nowoczesny świat - w Lublinie w ramach Duszpasterstwa Kobiet Archidiecezji lubelskiej powstała grupa pod nazwą Kobieca Przestrzeń.

Filarem, który nas spaja i łączy jest wiara. Wiara w to, że jesteśmy stworzone na obraz i podobieństwo Pana Boga. Wiara w to, że jesteśmy królewskim diademem w ręku Boga, a także wiara w to, że słowa "Talitha kum" są skierowane także do nas. Naszym wzorem i przykładem w życiu jest Maryja. To jej obraz towarzyszy nam na każdej Mszy Świętej, spotkaniach i ważnych wydarzeniach. Pragniemy, aby Matka naszego Pana pomagała nam odkrywać piękno jakie kryje się w każdej z nas. Chcemy powierzać nasze życie w Jej ręce i uczyć się przyjmowania daru jakim jest kobiecość z klasą i wdziękiem – wyjaśnia Małgorzata Stępień - Adamczyk z Duszpasterstwa Kobiet Archidiecezji lubelskiej i Kobiecej Przestrzeni.

Do spotkań mogą dołączyć kobiety w każdym wieku. Kobieca Przestrzeń to zarówno modlitwa, dialog jak i dzielenie się wspólnymi doświadczeniami, problemami czy radościami. Najbliższe spotkanie, które zaplanowane jest na sobotnie popołudnie (25 marca) będzie przebiegało pod hasłem: „Matko Boża przybądź choć w jednym pantofelku – czyli poznaj bliżej położną z Auschwitz”. Spotkanie będzie dotyczyło Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej.

Przez 38 lat wykonywała zawód położnej. Pracowała z modlitwą na ustach i przez cały okres pracy nie miała żadnego tragicznego przypadku- w tych trudnych przynaglała: "Matko Boża, załóż, tylko jeden pantofelek i przybądź szybko z pomocą". Aresztowana przez gestapo razem z córką została osadzona w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Stanisława Leszczyńska w dramatycznych warunkach obozu pełniła służbę położnej. To, co dodawało jej sił to miłość do maleńkich dzieci i matek, których życie starała się ocalić za wszelką cenę. Jak matka opiekowała się nimi. Wytrwała. Przeciwstawiła się nawet rozkazowi lekarza SS, J. Mengele "Nie, nigdy! Nie wolno zabijać dzieci!". W obozie przed każdym porodem klękała i modliła się, a później dziękowała Bogu za szczęście rozwiązanie. Każde nowonarodzone w obozie dziecko chrzciła biorąc odpowiedzialność za ich życie wieczne – wyjaśnia Magdalena Gumieniczek z Duszpasterstwa Kobiet Archidiecezji lubelskiej i Kobiecej Przestrzeni.

Stanisława, której udało się przyjąć ponad 3000 porodów podczas uwięzienia w Auschwitz, bardzo rzadko wypowiadała się na ten temat publicznie. Spośród wszystkich dzieci, którym pomogła się urodzić w warunkach obozowych przeżyło jedynie 30 dzieci.

Doktor Mengele, odwiedziwszy „blok porodowy” bardzo się denerwował, widząc, że Stanisława pozostawia noworodki przy życiu. Mengele był zdecydowanie przeciwny pozostawianiu żydowskich matek oraz niemowląt przy życiu. Mimo to, przyznał swoim nazistowskim kolegom po fachu, że Stanisława to wybitnie uzdolniona położna i zarazem personifikacja nadziei na wolność dla współwięźniów. Kiedy wyzwolono Auschwitz, Stanisławie udało się odnaleźć swoje dzieci (oboje zostali później lekarzami). Położna zaczęła dzielić się swoimi wojennymi przeżyciami dopiero po przejściu na emeryturę w latach 50. XX wieku. Wszystkie wspomnienia Stanisławy oraz jej współwięźniów zostały użyte w procesie beatyfikacyjnym Stanisławy Leszczyńskiej jako świętej. Starania rozpoczęto w 2010 roku – dodaje M. Gumieniczek.

Po wojnie nadal pracowała w Łodzi jako położna przez wiele lat, a jako świadectwo wiary i przeżyć w Auschwitz-Birkenau, napisała książkę "Raport położnej z Oświęcimia".

Szczegółowy plan wydarzenia:

16.30 – Konferencja Zofii Szyszkowskiej-Furtak na temat Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej

17.30 – Różaniec

18.00 – Msza Święta z możliwością Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

19.00 – Spotkanie przy herbacie

Kobieca Przestrzeń spotyka się także w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 18:00 na Mszy Świętej w intencji Kobiet w parafii pw. Świętego Józefa w Lublinie przy ul. Filaretów 7.

Po Mszy Świętej schodzimy do salki Miłosierdzia Bożego i tam przy pysznej kawie, herbacie, ciasteczku spotykamy się. Spotykamy się z Maryją - na spotkaniach jest czas modlitwy. Spotykamy się same ze sobą- na spotkaniu nie musisz zabierać głosu jeśli nie chcesz, możesz tylko słuchać innych. Spotykamy się z drugim człowiekiem. Na nasze spotkania bardzo często zapraszamy Kobiety, które inspirują, zachwycają, pragną podzielić się z nami swoimi doświadczeniami życiowymi... czasem nie mamy żadnego gościa i wtedy rozmawiamy we własnym gronie. Dodatkowo raz w miesiącu (zazwyczaj jest to sobota) organizujemy "Kawę z Kobiecą Przestrzenią"wtedy to w jednej z lubelskich kawiarni znajdujemy czas dla siebie, aby porozmawiać o ... hmm tematach, których nie ma końca – dodaje M. Gumieniczek.

Wszystkie informacja o inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Kobiecą Przestrzeń są dostępna na profilach Facebook i Instagram.