Koncert patriotyczny w kościele pobrygidkowskim w Lublinie [AUDIO]
Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki zagra pieśni patriotyczne w Lublinie. Młodzi muzycy zaprezentują się 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości podczas cyklu "Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim".
"Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to wydarzenie kulturalne i artystyczne realizowane w tej świątyni od wielu lat.
Na niepowtarzalny klimat cyklu koncertów wpływa dobór artystów oraz świetna akustyka zabytkowej świątyni, którą Władysław Jagiełło ufundował jako wotum wdzięczności za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem.
Celem tego cyklu są koncerty o zróżnicowanym repertuarze. W ramach "Wieczorów muzycznych" prezentują się zarówno zespoły amatorskie jak i profesjonalni wykonawcy, soliści, i członkowie zespołów kameralnych.
Organizatorom szczególnie zależy na udziale artystów i zespołów zawodowych, gwarantujących wysoki poziom wykonawczy.
Charakter zabytkowego wnętrza Kościoła Pobrygidkowskiego pozwala na sięganie po twórczość różnych epok, zarówno kameralną, jak i w wykonaniu orkiestry lub chóru.
Bardzo dobra akustyka Kościoła Pobrygidkowskiego oraz pięknie odnowione zabytkowe wnętrze stwarzają możliwość przedstawienia muzyki klasycznej w odpowiednich warunkach i pozwala na zapełnienie luk repertuarowych, poprzez wykonanie repertuaru odmiennego niż filharmoniczny. Jednocześnie daje szansę muzykom zaprezentowania się w repertuarze kameralnym, zaś publiczności możliwość skorzystania z dodatkowej atrakcyjnej oferty kulturalnej.
Oferta koncertowa skierowana jest do mieszkańców miasta Lublin - seniorów, osób dorosłych, studentów, młodzieży szkolnej; turystów, zaproszonych gości - przedstawicieli instytucji kulturalnych, uczelni itp.; grup społeczności lokalnej miasta w różnym wieku.
11 listopada 2024 r. (poniedziałek) o godz. 18.45 odbędzie się koncert patriotyczny "Ojczyzno Ma"
Wystąpi Parafialna Orkiestra Dęta z Szastraki koło Kraśnika, kapelmistrz – Wojciech Durak.
W programie: Pieśni patriotyczne. Wstęp jest wolny.
Początki powstania orkiestry dętej w Szastarce sięgają pierwszych lat XX wieku. Zachowało się zdjęcie orkiestry z roku 1913. Orkiestra grała na zabawach, weselach, występach szkolnych i odpustach. W 1936 roku orkiestra zagrała w Polskim Radio w Warszawie i za występ dostali nagrodę: baryton amerykański firmy Roy Benson. Między innymi w 1945 odbyła się zabawa, na której grała miejscowa orkiestra, a dochód z której został przeznaczony na powstającą w Szastarce Ochotniczą Straż Pożarną. Orkiestra zakończyła swoją działalność pod koniec lat sześćdziesiątych.
W lokalnej społeczności żyło pragnienie reaktywowania orkiestry dętej. Taka możliwość nadarzyła się w grudniu 2008 roku, Po raz pierwszy reaktywowana orkiestra wystąpiła w kościele parafialnym na pasterce 2008 r. Dzięki zaangażowaniu parafian wyremontowano salę katechetyczną, w której odbywają się próby. Działania orkiestry wspiera Gmina Szastarka. Orkiestra ma za sobą liczne występy na uroczystościach patriotyczno - religijnych, festynach, dożynkach, przeglądach. Jednym ze wspominanych wydarzeń była pielgrzymka orkiestry do Włoch, gdzie zagrała w parafii w Falconarze oraz na cmentarzu żołnierzy polskich na Monte Cassino.
Od stycznia 2012 roku kapelmistrzem orkiestry jest Wojciech Durak, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i nauczyciel w Szkole Muzycznej w Kraśniku. Z 30 osobowej orkiestry większość dzieci i młodzieży uczęszcza do Szkoły Muzycznej I stopnia w Kraśniku. Bogaty repertuar orkiestry zawiera pieśni kościelne, patriotyczne a także marszowe i rozrywkowe. Opiekunem orkiestry jest ks. kan. Andrzej Arbaczewski, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Szastarce.
źródło: https://orkiestra-szastarka.pl/
Patronem medialnym koncertu jest Radio Plus Lublin.