Koncert Pieśń Wiolonczeli w kościele Pobrygidkowskim [AUDIO]

2025-05-14 9:36
Koncert Pieśń Wiolonczeli – plakat
Autor: mat. organizatora, Materiały prasowe Koncert Pieśń Wiolonczeli – plakat

W Lublinie trwają "Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim". Dzięki świetnej akustyce muzyczne spotkania mają niepowtarzalny klimat. Koncert 18 maja dedykowany jest Świętemu Janowi Pawłowi II, Honorowemu Obywatelowi Miasta Lublin w 105. rocznicę urodzin.

"Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" odbywają się w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie przy ul. Gabriela Narutowicza 6.

To wydarzenie kulturalne i artystyczne realizowane w tej świątyni od 2013 roku.

Celem tego cyklu są koncerty o zróżnicowanym repertuarze. W ramach "Wieczorów muzycznych" prezentują się zarówno zespoły amatorskie jak i profesjonalni wykonawcy, soliści, i członkowie zespołów kameralnych.

Charakter zabytkowego wnętrza Kościoła Pobrygidkowskiego pozwala na sięganie po twórczość różnych epok, zarówno kameralną, jak i w wykonaniu orkiestry lub chóru.

Bardzo dobra akustyka Kościoła Pobrygidkowskiego oraz pięknie odnowione zabytkowe wnętrze stwarzają możliwość przedstawienia muzyki klasycznej w odpowiednich warunkach i pozwala na zapełnienie luk repertuarowych, poprzez wykonanie repertuaru odmiennego niż filharmoniczny. Jednocześnie daje szansę muzykom zaprezentowania się w repertuarze kameralnym, zaś publiczności możliwość skorzystania z dodatkowej atrakcyjnej oferty kulturalnej.

Koncert Pieśń Wiolonczeli – to wyjątkowy koncert - medytacja, podczas którego można będzie usłyszeć najwspanialsze światowe dzieła napisane na wiolonczele z towarzyszeniem fortepianu. Śpiewność i barwa wiolonczeli jest często porównywana do ludzkiego głosu, a utwory odtworzone za pomocą smyczka przypominają modlitwę. Sakralne wnętrze kościoła oraz niepowtarzalna akustyka z pewnością pozwoli słuchaczowi nie tylko zanurzyć się w piękno muzyki, lecz także w medytację modlitewną. Wielką wartością koncertu jest różnorodność repertuaru.

Małgorzata Pietroń - przygodę z muzyką zaczęła w wieku 5 lat w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Poniatowej. Przez blisko 15 lat była aktywnym członkiem chóru Szczygiełk oraz zespołu muzyki dawnej Scholares Minores pro Musica Antiqua, z którymi zdobywała nagrody na najbardziej znaczących konkursach w kraju i za granicą. W roku 2009 rozpoczęła studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie wiolonczeli Tomasza Lisieckiego. Obecnie współpracuje z wieloma lubelskimi instytucjami oraz orkiestrami, bierze udział w najróżniejszych projektach wykonując niemal wszystkie rodzaje muzyki, od muzyki ludowej, przez klasyczną i operową po muzykę pop i jazz. Jest również twórczynią muzyki na żywo do monodramu Daniela Salmana Sonata Kreutzerowska w reż. Łukasza Lewandowskiego, który można zobaczyć na małej scenie Teatru im. J. Osterwy.

Dymitr Harelau – pianista, organista i muzykolog. Absolwent Nowopołockiej Uczelni Muzycznej na Białorusi oraz Instytutu Muzykologii KUL. Uczestnik wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. Na co dzień zajmuje się muzyką teatralną, grając w spektaklach na żywo oraz tworząc własne kompozycje do przedstawień. Od kilku lat jest pianistą w spektaklach Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Współpracuje również z Teatrem im. J. Osterwy w Lublinie oraz Fundacją Art System.

Koncert zatytułowany "Pieśń Wiolonczeli" odbędzie się 18 maja. Początek muzycznego spotkania w świątyni przy ulicy Narutowicza o godzinie 18.45.

 Wstęp jest wolny.

Patronem medialnym koncertu jest Radio Plus Lublin.

źródło: Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie

Mówi ksiądz Dariusz Bondyra, rektor kościoła Pobrygitkowskiego w Lublinie