Koncertowe spotkania w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie

2023-01-05 14:48
Koncert kolęd i pastorałek
Autor: Zespoł Pieśni i Tańca "Lublin" Koncert kolęd i pastorałek „Jechała kolęda”

W programie styczniowych wydarzeń pojawi się bożonarodzeniowe widowisko, koncerty kolęd i wstępy zespołów. W święto Trzech Króli, dzieci ze Szkoły Podstawowej na Czubach wystawią w świątyni jasełka, później wystąpi miedzy innymi jedna z najbardziej znanych grup folklorystycznych w Polsce i na świecie.

W niedzielę, 8 stycznia po Mszy św. o godz. 18.00 w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie odbędzie się koncert kolęd Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej.

Widowisko "Jechała kolęda…" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej to więcej niż zwykły koncert noworoczny. Bożena Baranowska, autorka scenariusza i reżyserka, stworzyła zwarte dramaturgicznie, barwne i nadzwyczaj efektowne widowisko. Znakomicie wykonywane partie wokalne przeplatane są występami kolędników w tradycyjnym składzie, tancerzy i uzupełnione inscenizacjami związanymi z Bożym Narodzeniem.

Na scenie pojawi się blisko 100 wykonawców. Do takiego widowiska chce się powracać! Wydawać by się mogło, że kolędy i pastorałki to repertuar znany i osłuchany, z którym niewiele nowego można zrobić. Nic bardziej mylnego. Kaniorowcy pokazują na jak wiele sposobów można je wykonywać. Obok tradycyjnych interpretacji usłyszymy wykonania nawiązujące do stylistyki country, a nawet… dixielandu, jak to jest w przypadku pastorałki "Skrzypi wóz", z charakterystyczną dla tego gatunku jazzu partią klarnetu. Z kolei kolędy "Nie było miejsca dla Ciebie" i "Pójdźmy wszyscy do stajenki" - zostały zaaranżowane w sposób tak oryginalny, że słuchając tych pieśni ma się poczucie nowości i świeżości. A jeśli dodamy to tego "numery" premierowe, choćby pastorałkę orawską, wykonywaną z wykorzystaniem pasterskich dzwonków, jest jasne, że wrażeń artystycznych nie zabraknie.

Kolejne wydarzenie artystyczne w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie odbędzie się 15 stycznia. O godzinie 19.00 zaśpiewa Chór Chłopięcy Słowiki Lubelskie, natomiast 29 stycznia Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie "Jawor". Informacje dotyczące koncertowych spotkań są na stronie Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie.

źródło: Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej