W Końskowoli trwa cykl koncertów organowych [AUDIO]

2024-08-08 9:18
Koncerty organowe w Końskowoli - plakat
Autor: mat. organizatora Koncerty organowe w Końskowoli - plakat

To okazja do posłuchania muzyki klasycznej, sakralnej i wyjątkowego dźwięku organów. W parafialnym zabytkowym kościele p.w. Znalezienia Krzyża Św. i Św. Andrzeja Apostoła w Końskowoli utalentowani artyści zaprezentują w sierpniu dzieła najlepszych kompozytorów. Najbliższy z występów odbędzie się 11 sierpnia.

Koncerty Organowe w kościele w Końskowoli - program:

11 sierpnia wystąpi Katarzyna Olszewska grająca na organach oraz Dariusz Wójcik, śpiewak (bas).

Katarzyna Olszewska ukończyła gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach muzyki organowej w kraju i za granicą. Od 1992 r. jest organistką bazyliki archikatedralnej w Gdańsku Oliwie, gdzie dokonuje prezentacji słynnych organów. Jako solistka i kameralistka koncertuje podczas wielu festiwali muzycznych. Współpracuje z muzykami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Opery Bałtyckiej. Wraz z gdańskimi muzykami nagrała płytę Wielkie organy archikatedry w Gdańsku Oliwie.  Katarzyna Elżbieta Olszewska może się poszczycić rozległym repertuarem, obejmującym utwory kompozytorów od wczesnego baroku po muzykę współczesną. Równolegle z działalnością artystyczną prowadzi pracę dydaktyczną w szkołach muzycznych na Pomorzu. Od 2007 r. jest kierownikiem artystycznym Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Dariusz Stanisław Wójcik, śpiewak (bas). W roku 1989 ukończył z wyróżnieniem studia obejmujące dwa kierunki (wokalny i aktorski). Szlify aktorskie zdobywał pod kierunkiem znakomitego polskiego aktora teatralnego i filmowego Henryka Bisty. Śpiew solowy studiował u  wspaniałej gdańskiej śpiewaczki Anny Bartoszyńskiej. Był wieloletnim solistą Teatru Muzycznego w Gdyni. Na deskach tego teatru zagrał szereg ról zarówno pierwszego, jak i drugiego planu. Był jednym z ulubionych i najbardziej cenionych artystów reżysera i ówczesnego dyrektora Teatru Muzycznego Jerzego Gruzy. Współpracował z Operą Bałtycką w Gdańsku. Jako artysta niezależny koncertował na różnych scenach i estradach w Polsce, w Europie i na świecie. Współpracował z Agencją Otto w Kolonii (Niemcy), z którą koncertował m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Belgii, Holandii i Francji. Do swoich niewątpliwych sukcesów artysta zalicza występ na nowojorskim Broadwayu w polskojęzycznej wersji musicalu "Jesus Christus Superstar" A. L. Webbera u boku lidera Zespołu TSA Marka Piekarczyka. Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako śpiewak i aktor. Zajmuje się reżyserią, pisze scenariusze do wydarzeń artystycznych, które z niemałym powodzeniem prezentuje nie tylko w ramach kierowanego przez siebie Teatru Otwartego.

18 sierpnia wystąpi Jerzy Kukla - organy.

 Jerzy Kukla to organista, organizator życia muzycznego, organmistrz, publicysta. Inicjator licznych polskich festiwali i cyklów koncertowych. Powołał do życia m. in. Sandomierskie Recitale Organowe, Bystrzańskie Recitale Organowe, Olkuskie Dni Muzyki Organowej, Międzynarodowe Festiwale “Organy Bielska-Białej” oraz “Muzyka na Zamku Bielskim”. W roku 2010 zainicjował Międzynarodowe Festiwale Muzyki Organowej w Puławach, którego jest kierownikiem artystycznym. Do najważniejszych osiągnięć organmistrzowskich należy m. innymi: przebudowa organów Walckera/Biernackiego w katedrze w Łomży oraz przebudowa organów chórowych w katedry w Oliwie . Był również konsultantem muzycznym oraz wykonawcą intonacji wielu polskich prestiżowych instrumentów, m. innymi w Bazylice OO Jezuitów w Krakowie, Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, organów wielkich katedry w Oliwie oraz obu instrumentów w Bazylice OO Paulinów na Jasnej Górze.

Koncerty Organowe w kościele p.w. Znalezienia Krzyża Św. i Św. Andrzeja Apostoła w Końskowoli odbędą się jeszcze 11 i 18 sierpnia o godzinie 18.00 Wstęp jest wolny.

Patronem medialnym koncertów jest Radio Plus.

Parafia w Końskowoli.

Od XVI wieku w Końskowoli istniały dwie parafie: farna oraz szpitalna. Z tą drugą związany był kościół św. Anny, wzniesiony nieopodal „zamku” Tęczyńskich. Pierwszy, drewniany kościół istniał w XV wieku i nosił wezwanie Św. Krzyża. Według miejscowej tradycji, budowla posiadała murowane prezbiterium wystawione w 1442 r. z fundacji Jana Konińskiego. Kolejny, murowany kościół parafialny wystawiony został przez Andrzeja Tęczyńskiego w połowie XVI wieku. Spalony w 1617 roku, został odbudowany w 1624 roku staraniem ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Lisowicza. Od tej pory nosi rozszerzone wezwanie Znalezienia Krzyża Św. I św. Andrzeja Apostoła. Najprawdopodobniej w trakcie tej przebudowy kościół zyskał szatę w stylu renesansu lubelskiego, a jego fasadę ozdobiły dwie wieże. Świątynia została konsekrowana 3 października 1627 roku przez abp. lwowskiego Jana Próchnickiego.

Przebudowa, zlecona ok. 1670 r. przez marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, prowadzona przez Tylmana z Gameren, nadała kościołowi bryłę trójnawowej bazyliki. Kolejna przebudowa, prowadzona w I połowie XVIII w. z inicjatywy Elżbiety Sieniawskiej i następnie Augusta Czartoryskiego oraz jego żony Zofii z Sieniawskich nadała świątyni obecny kształt.

 

Końskowola - cykl koncertów organowych