KUL: Majowe „Dni KULtury Polskiej” w Paryżu

2023-05-11 11:30
Majowe Dni KULtury Polskiej w Paryżu
Autor: KUL Majowe Dni KULtury Polskiej w Paryżu

Koncerty artystów Muzykologii, wystawa poświęcona papieżowi z Polski, panele dyskusyjne oraz warsztaty dla uczniów – Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zaprasza na „Dni KULtury Polskiej”, które odbędą się w dniach 12-14 maja 2023 w Paryżu. Gościem specjalnym wydarzenia będzie wieloletni fotograf Jana Pawła II Grzegorz Gałązka.

Specjalna wystawa dedykowana św. Janowi Pawłowi II zostanie otwarta w siedzibie Biura Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, które prowadzi Akademia Polonijna KUL.

Głównym miejscem Majowych Dni Kultury będzie Seminarium Polski w Paryżu, część zaplanowanych wydarzeń odbędzie się także w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu, w Szkole Polskiej - oddział przy Parafii pw. Świętej Genowefy, a także w polskiej Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Paryżu. Zapraszamy, w imieniu rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, wszystkich Polaków mieszkających w Paryżu i w okolicach – mówi dr hab. Janusz Bień, dyrektor Akademii Polonijnej KUL.

Ekspozycja ukazuje najważniejsze aspekty pontyfikatu Jana Pawła II. Składają się na nią zdjęcia, kopie dokumentów, informacje o działalności społecznej, ekumenicznej i duszpasterskiej. Plansze opatrzone są komentarzami w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim. Do tej pory wystawa prezentowana była m.in. w Kanadzie (Parlament Federalny w Ottawie, Ratusz w Windsor), Parlamencie Europejskim w Brukseli, Senacie RP, na Ukrainie, a także w szkołach i instytucjach w całej Polsce.

Gościem specjalnym, co nas cieszy i jest dla nas zaszczytem, będzie Grzegorz Gałązka, który z Rzymu przyleci do Paryża. To autor większości zdjęć prezentowanych na wystawie, ale przede wszystkim wieloletni fotograf papieski, fotograf św. Jana Pawła II, który podzieli się także świadectwem: kontaktu, obecności i życia przy boku Papieża Polaka. To także nasze wspomnienie w kierunku patrona naszego Uniwersytetu oraz okazanie jego roli, zwłaszcza w kontekście Polonii: jak ważna była dla niego w jego nauczaniu w trakcie całego pontyfikatu. Tam myśl o zachowaniu tożsamości, o zachowaniu języka – często o tym mówił jako papież, spotykając się z różnymi środowiskami polonijnymi. Poruszał te kwestie także w czasie spotkań z cudzoziemcami, którzy w związku z historią swojego życia trafili na obczyznę – wyjaśnia Wojciech Wciseł, zastępca dyrektora Akademii Polonijnej KUL.

Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie panel dyskusyjny „Jan Paweł II – czy nauczanie papieża z Polski jest dziś potrzebne?”. Wezmą w nim udział: dr Robert Derewenda z Instytutu Historii KUL, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie; ks. dr hab. Marek Słomka, prof. KUL, dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL; ks. dr hab. Jarosław Jęczeń, wiceprezes Fundacji Rozwoju KUL oraz gość specjalny wydarzenia - papieski fotograf Grzegorz Gałązka, którego fotografie stanowią kronikę pontyfikatów Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Owocem jego pracy są autorskie albumy, których wydał już ponad 120. Jego fotografie ukazują się w czasopismach i magazynach na całym świecie. Jest także współzałożycielem i głównym fotoreporterem Inside The Vatican – amerykańskiego magazynu, którego celem jest przybliżanie i odkrywanie na nowo piękna Kościoła katolickiego. Zdjęcie, które wykonał Janowi Pawłowi II w 1989 r., zostało wybrane na wizerunek kanonizacyjny.

Temat panelu dyskusyjnego, który będzie towarzyszył wystawie, ma stanowić także pewną refleksję chociażby w nawiązaniu do różnych wydarzeń, w których padają w ostatnim czasie oskarżenia ze strony różnych środowisk w stosunku do osoby św. Jana Pawła II. Chcemy też o tym porozmawiać , stąd obecność np. w panelu dyskusyjnym dr. Roberta Derewendy z IPN Lublin, który badał dokumenty mające świadczyć przeciwko Papieżowi Polakowi. Majowe Dni Kultury Polskiej w Paryżu to także pokazanie i umocowanie naszej obecności jako środowiska akademickiego KUL w Paryżu – dodaje W. Wciseł.

Tematy dyskusji będą dotyczyły m.in. znaczenia nauczania Jana Pawła II we współczesnym świecie, czy może być ono inspirujący dla młodych ludzi; promocji nauczania papieża Polaka z wykorzystaniem nowych technologii i środków komunikacji; ostatnich publikacje medialnych dot. Jana Pawła II i oceny ich źródeł historycznych oraz wpływu Ojca Świętego na losy Polski, Europy i świata. Wydarzenie zakończy projekcja filmu „Totus Tuus” w reżyserii Damiana Bieńka z Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL.

„Język, literatura i tożsamość w czasach sztucznej inteligencji”, to tyłu drugiego z paneli dyskusyjnych, który rozpocznie się w sobotę, 13 maja, o godz. 17.30 w Seminarium Polskim w Paryżu, 11 rue Jules Guesede, Issy-les-Moulineaux.

W ostatnich czasach szczególnie to widzimy. Nasz język narodowy często na obczyźnie jest wypierany przez języki lokalne albo samych rodziców. Tak się zdarza szczególnie w małżeństwach mieszanych: albo zdają sobie z tego sprawę, albo nie przykładają do tego wagi. Powody bywają różne, np.: nie mają warunków; nie mają narzędzi albo umiejętności jak mówić w języku polskim, jak uczyć dzieci języka polskiego, a także świadomości tego jak ważna jest nauka języka polskiego na obczyźnie. W tym panelu będziemy rozmawiać o tym w gronie naszych ekspertów z Instytutu literaturoznawstwa, Instytutu językoznawstwa, także z Wydziału Filozofii o tym, jak się język zmienia zarówno w Polsce i na obczyźnie – dodaje W. Wciseł.

Dyskusja będzie dotyczyła m.in. zmian w języku polskim i jego przyszłości, języka internetu i nowych mediów, wypowiedzi publicznych, a także literatury współczesnej i klasycznej oraz jej obecności w mediach społecznościowych.

Po zakończeniu panelu, o godz. 19.00, w Seminarium Polskim, odbędzie się koncert artystów Muzykologii KUL „Polska piosenka w historii. Historia Polski w piosenkach”. Wydarzenie będzie doskonałą okazją do odbycia muzycznej podróży zarówno w miejscu, jak i w czasie.

Artyści za pomocą wybranych utworów zaprezentują dwa wieki historii Polski zapisanej w dźwiękach i słowach. W programie pojawią się pieśni czołowych kompozytorów polskich okresu romantyzmu, m.in. Fr. Chopina oraz S. Moniuszki. Nie zabraknie również hitów XX-lecia międzywojennego oraz współczesnych kompozycji rodzimych twórców. Piosenki z repertuaru chociażby Fogga, Kiepury, Ordonówny, Hankiewiczówny, a także przeboje z okresu PRL-u oraz współczesne kompozycje. W pierwszym bloku będzie można posłuchać polskich pieśni romantycznych z tekstami i muzyką autorstwa wielu artystów polskich, w dużej części emigracyjnych, m.in. Chopina, Moniuszki czy Paderewskiego – wyjaśnia J. Bień.

Wydarzenie patronatem objął Ambasador RP w Republice Francuskiej i Księstwie Monako, Jan Emeryk Rościszewski. Patronem medialnym jest portal Polskifr.fr, a partnerem Polska Misja Katolicka we Francji.