KUL przygotowuje się do otwarcia medycyny

2023-06-20 8:48
KUL będzie kształcił studentó na kierunku lekarskim
Autor: KUL/Tomasz Koryszko KUL będzie kształcił studentó na kierunku lekarskim

KUL już w październiku rozpocznie kształcenie na kierunku lekarskim. Uniwersytet jest przygotowany do kształcenia na medycynie, a kierunek cieszy się dużym zainteresowaniem.

Do grona współpracujących placówek dołączyły: Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu, szpital MSWiA w Lublinie oraz szpital w Lubartowie.

Na dziś mamy 60 miejsc, ale już myślimy, aby w przyszłości zwiększyć tę liczbę nawet do 180 - deklaruje Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, który 16 czerwca 2023 podpisał porozumienia z kolejnymi trzema szpitalami.

Uruchomienie kształcenia na kierunku lekarskim to realizacja planów założyciela uniwersytetu ks. Idziego Radziszewskiego oraz zwieńczenie kilkuletnich starań o wzbogacenie oferty uniwersytetu o kierunki z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu. W ciągu ostatnich miesięcy uniwersytet nawiązał również współpracę z wiodącymi ośrodkami medycznymi na świecie, m.in. z Medical College of Wisconsin w USA, Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem „La Sapienza” w Rzymie, Holy Spirit University of Kaslik w Libanie i tamtejszą School of Medicine and Medical Sciences, Uniwersytetem Nawarry w hiszpańskiej Pampelunie, a także z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie oraz szpitalami na Lubelszczyźnie.

Do grona współpracujących placówek dołączyły kolejne.

Uniwersytet jest w pełni gotowy do rozpoczęcia kształcenia na medycynie, natomiast stale poszerza możliwości m.in. praktyk i staży dla przyszłych studentów. Wierzę, że doświadczenia w obszarach, w których specjalizuje się każda z tych placówek, mogą znacząco ubogacić naszą ofertę W tej chwili na 60 miejsc mamy już 470 kandydatów, ale spodziewamy się, że ta liczba jeszcze wzrośnie -– mówi ks. prof. Kalinowski i dodaje, że już dziś uniwersytet myśli o zwiększeniu limitu miejsc na medycynie.

Kierunek lekarski uzupełni ofertę dydaktyczną Wydziału Medycznego, na którym prowadzone są już pielęgniarstwo, położnictwo, dietetyka oraz biotechnologia w języku polskim i angielskim. Jest także odpowiedzią na potrzeby społeczne wynikające ze wzrastającego odsetka osób starszych w społeczeństwie polskim i europejskim, szerzących się chorób cywilizacyjnych, pogarszającego się stanu zdrowia dzieci i młodzieży w związku z niezdrowym trybem życia czy ryzyka występowania kolejnych pandemii. Wszystkie te czynniki wymuszają kształcenie większej liczby lekarzy, ale także prowadzenie badań z dziedziny medycyny, biomedycyny, biotechnologii, które to nauki powinny nie tylko odpowiadać na istniejące już zagrożenia, ale także przewidywać przyszłe, zwiększając poziom bezpieczeństwa społecznego.

Kształcenie będzie prowadzone w Kampusie Konstantynów, gdzie znajduje się niezbędna infrastruktura badawczo-dydaktyczna. Kadrę dydaktyczną będą stanowić nie tylko wykładowcy KUL, ale także lekarze z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz szpitali z Lublina i Puław.

W październiku 2023 r. kształcenie na KUL rozpocznie 60 przyszłych lekarzy. W programie I roku studiów znajdą się m.in. zajęcia z anatomii, cytofizjologii, chemii i biochemii, biofizyki, fizjologii, technologii informacyjnych, podstaw telemedycyny. Aby zostać studentem medycyny na KUL trzeba zdać egzamin dojrzałości na poziomie rozszerzonym z biologii oraz jednego z przedmiotów do wyboru: matematyki, chemii lub fizyki.

Źródło: L. Wójtowicz/KUL