KUL: Studia lekarskie ruszą jesienią 2023 roku!

2022-06-28 15:41
Kierunek medyczny na KUL
Autor: Tomasz Koryszko/KUL

Jednolite studia magisterskie o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim, będą mogły zostać utworzone przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

KUL uzyskał zgodę Ministra Edukacji i Nauki oraz pozytywne rekomendacje Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Ministra Zdrowia. 

To bardzo ważny moment w ponad stuletniej historii naszego uniwersytetu. Otworzenie kierunku lekarskiego będzie realizacją idei naszego założyciela ks. Idziego Radziszewskiego. Studia medyczne są prowadzone przez uniwersytety katolickie w wielu krajach na świecie. Naturalną rzeczą jest byśmy dołączyli do ich grona. Kształcąc nowych lekarzy odpowiemy także na potrzeby społeczne, związane z dostępem do świadczeń zdrowotnych – mówi ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.

Kierunek lekarski zostanie uruchomiony w 2023 r. Kierunek lekarski będzie prowadzony przez KUL w kampusie na lubelskim Konstantynowie, funkcjonują tam nowoczesna laboratoria i specjalistyczna infrastruktura, która jest sukcesywnie uzupełniana. Wydział Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu prowadzi już studia pielęgniarskie oraz położnictwo.

Uniwersytet nawiązał w tej sprawie współpracę m.in. z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, Medical College of Wisconsin w USA, Polikliniką Gemelli i  Uniwersytetem „La Sapienza" w Rzymie, Holy Spirit University of Kaslik w Libanie i tamtejszą School of Medicine and Medical Sciences oraz Uniwersytetem Nawarry w hiszpańskiej Pampelunie. Ponadto zaplecze praktyczne dla naszych studentów to także szpitale na terenie całej Lubelszczyzny, ale także Polski z którymi mamy zawarte umowy o współpracy – wyjaśnia dr hab. Michał Wyrostkiewicz, prof. KUL, rzecznik prasowy KUL.

Kształcenie ma rozpocząć się jesienią 2023 roku. Początkowo medycynę na KUL będzie mogło studiować 60 osób, ale z każdym rokiem ich liczba ma się zwiększać. W planach jest także uruchomienie tego kierunku w języku angielskim.