Lubelska Wiosna Organowa - koncert finałowy [AUDIO]

2025-05-21 10:52
VI Lubelska Wiosna Organowa - plakat
Autor: mat. organizatora VI Lubelska Wiosna Organowa - plakat

To okazja do posłuchania muzyki klasycznej, sakralnej, dwóch chórów i zabytkowych organów. Dobiega końca 6. edycja Lubelskiej Wiosny Organowej. Cykl bezpłatnych koncertów w Archikatedrze Lubelskiej zakończy się 25 maja.

Celem Lubelskiej Wiosny Organowej jest przybliżenie publiczności piękna muzyki organowej w wykonaniu najlepszych artystów z Polski.

Koncert finałowy odbędzie się 25 maja w Archikatedrze Lubelskiej o godzinie 20.00. W czasie jego trwania jubileusz 10-lecia obchodził będzie Chór Pueri Cantores Lublinenses. Zaprezentuje się także Chór Akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pod dyrekcją Grzegorza Pecki, a przy organach będzie zasiadał Stanisław Maryjewski.

Archidiecezjalny chór chłopięco-męski PUERI CANTORES LUBLINENSES został powołany dekretem 23 maja 2015 roku w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego przez Abp Stanisława Budzika Metropolitę Lubelskiego. Chór ma swoją siedzibę przy parafii Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. Dyrygentem i dyrektorem chóru jest Agnieszka Tyrawska-Kopeć. Podstawowym zadaniem chóru jest wykonywanie śpiewów podczas uroczystych liturgii w Archidiecezji, nawiązując przez to do wielowiekowej tradycji kościelnej śpiewu chórów chłopięcych w Kościołach Katedralnych i Bazylikach. 12 września 2015 r. w Poznaniu, podczas Kongresu Pueri Cantores, chór został włączony do zrzeszenia w Polskiej i Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores.

Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II powstał w 1921 r. Każdego roku daje kilkadziesiąt koncertów w Lublinie oraz w innych miastach w kraju i za granicą. Trwałym śladem jego dorobku artystycznego są wydane w Polsce, Belgii, Włoszech, Szwajcarii, USA i Kanadzie kasety i płyty kompaktowe. Repertuar zespołu obejmuje utwory wokalne oraz wokalno-instrumentalne kompozytorów polskich i obcych od renesansu do współczesności, a także wielkie formy oratoryjno-kantatowe. Chór jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Europejskiego Stowarzyszenia Chórów – Europa Cantat i Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej. Jego dyrygentem i kierownikiem artystycznym od 1998 r. jest Grzegorz Pecka.

Stanisław Maryjewski ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II° w klasie organów dr Jadwigi Kowalskiej oraz Instytut Muzykologii na Wydziale Teologii KUL w klasie organów specjalnych prof. Jarosława Wróblewskiego. Kształcił się również na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów w klasie organów tego samego pedagoga na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest pierwszym organistą Archikatedry Lubelskiej, członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej oraz wykładowcą Studium Organistowskiego w Lublinie.

Ma w swoim repertuarze utwory od muzyki dawnej po współczesność. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje literaturę francuską i polską przełomu XIX i XX w. oraz improwizacje. Nagrał kilkadziesiąt płyt z muzyką organową. Dokonał wielu premierowych nagrań utworów organowych polskich kompozytorów. Koncertuje w ośrodkach muzycznych w kraju i za granicą.

​Finałowy koncert Lubelskiej Wiosny Organowej w Archikatedrze Lubelskiej 25 maja o godzinie 20.00.

Wstęp jest wolny.

Patronem wydarzenia jest Radio Plus Lublin.

Lubelska Wiosna Organowa. Finałowy koncert 25 maja: