Lubelski Chór La Musica ma już 30 lat

2023-01-09 12:31
 Opłatkowy Koncert Kolęd  - plakat wydarzenia
Autor: Chór La Musica Opłatkowy Koncert Kolęd - plakat wydarzenia

Najbliższa okazja, żeby usłyszeć zespół, to 26. Opłatkowy Koncert Kolęd. Chór tworzy blisko 100 osób, uczniów i absolwentów związanych ze Szkołą Podstawową nr 16 w Lublinie. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Radia Plus.

Zespół który założył Zdzisław Ohar - dyrygent Chóru La Musica powstał w październiku 1992r. Od początku swojego istnienia związany jest ze Szkołą Podstawową nr 16 w Lublinie, przy ulicy Poturzyńskiej 2, gdzie 5 maja 1993 roku w czasie uroczystości nadania Szkole  imienia Fryderyka Chopina odbył się pierwszy koncert.  Już w drugim roku pracy na XIV Ogólnopolskim Konkursie Chórów a’cappella Dzieci i Młodzieży Szkolnej grupa zdobywa swoją pierwszą nagrodę - Brązowy Kamerton. W roku 1995 zespół przyjął nazwę Chór La Musica. Po pierwszym sukcesie przyszły kolejne, każdego roku pula nagród w kolekcji Chóru stale się powiększa, niejednokrotnie o najwyższe trofea wielu znaczących  konkursów, a w historię zespołu wpisało się już ponad sto festiwali i konkursów.

Każdy kolejny rok działalności, a jest już ich blisko trzydzieści, to doskonalenie i podnoszenie poziomu artystycznego oraz żywa działalność koncertowa. Repertuar Chóru tworzą utwory kompozytorów polskich i zagranicznych od XV do XXI wieku, a także kolędy, pastorałki oraz standardy muzyki popularnej, od pięknych tekstów łacińskich poprzez utwory ludowe, kompozycje w nowych aranżacjach jak również utwory skomponowane specjalnie dla Chóru.

W czasie działalności Chór koncertował między innymi w Bułgarii, we Francji, na Litwie, w Macedonii, w Niemczech, na Słowacji, na Ukrainie, na Węgrzech i we Włoszech. Uczestniczył w czterech międzynarodowych projektach  Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo - 3 kultury 3 chóry nawiązując stałą współpracę z chórami Schola Cantorum z Lipska – Niemcy i chórem Septemthillis - Lipany – Słowacja, oraz  międzynarodowym projekcie - 4 chóry - 4 kultury wspólnie z chórami Vox Juventutis z Debreczyna – Wegry, Septemthillis - Lipany -  Słowacja oraz chórem prof. Georgi Dymitrow z Jampola – Bułgaria.

W kronikę życia chóralnego wpisały się również dwa cykliczne, autorskie projekty zespołu. Nieprzerwanie, od dwudziestu pięciu lat, w Szkole Podstawowej nr 16, w każdą druga sobotę stycznia odbywa się Opłatkowy Koncert Kolęd z gościnnym udziałem chórów i zespołów, polskich i zagranicznych. Wakacyjny obóz szkoleniowo-wypoczynkowy chórzystów to wspólny  letni wypoczynek połączony z pracą nad dopracowaniem i rozszerzeniem repertuaru, a od prawie dekady tą pracę, w ostatni obozowy wieczór Zespół melodyjnie podsumowuje Letnim Koncertem Mozaikowym, który wpisał się na stałe w kalendarz chóralnych wydarzeń.

W roku 2014 Chór uzyskał nominacje do Nagrody Prezydenta Miasta Lublin w kategorii Nagroda Artystyczna Miasta Lublin przyznawaną na podstawie oceny osiągnięć o istotnym znaczeniu, za wybitne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej powstałe w okresie danego roku kalendarzowego, w szczególności w takich dziedzinach sztuki jak m. in. muzyka, którego działalność w dziedzinie twórczości artystycznej w znaczący sposób wiąże się z Lublinem lub sprawia, że Lublin jest rozpoznawalny w kraju lub za granicą. Nominacja, była dla Zespołu ogromnym wyróżnieniem, zwłaszcza, że zawsze z ogromną przyjemnością Chór pełni rolę śpiewającego ambasadora swojego miejsca na Ziemi - Lublina i Lubelszczyzny.

W polskiej tradycji świątecznej kolędy i pastorałki zajmują szczególne, uprzywilejowane miejsce wprowadzając niepowtarzalną atmosferę w naszą codzienność, dając spokój, radość, refleksję i poczucie bliskości a tych nie zabraknie na 26. Opłatkowym Koncercie Kolęd - piszą organizatorzy wydarzenia na swojej internetowej stronie i zapraszają na koncert 14 stycznia o godz. 17:00 do Szkoły Podstawowej nr 16 im . Fryderyka Chopina w Lublinie, ul. Poturzyńska 2.

Patroni honorowi: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Starosta Lubelski Zdzisław Antoń, Międzynarodowy  Portal Chóralny Chórtownia.

Patronem medialnym wydarzenia zostało także Radio Plus Lublin.

Partner wydarzenia: Europejska Stolica Młodzieży Lublin 2023 z wpisaniem wydarzenia do Kalendarza wydarzeń Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023

źródło: Chór La Musica