Lubelskie/Bogdanka - kwestia wynagrodzeń i wiosenna Barbórka

2021-12-02 9:02
Lubelskie/Bogdanka - kwestia wynagrodzeń i wiosenna Barbórka
Autor: LW Bogdanka

Dostali finansową Barbórkę, ale na podwyżki muszą poczekać. To odpowiedź władz Bogdanki na postulaty górników.

Lubelska kopalnia ma duży zysk, ale oczekiwania jej pracowników są wysokie. Chcą wzrostu średniego wynagrodzenia do ponad 10 tysięcy zł. Co na to zarząd?

Jak mówi prezes Bogdanki, Artur Wasil - żądania są bardzo duże, ale będą rozpatrzone. Kopalnia musi jednak brać pod uwagę inwestycje nadchodzącego roku. - Przedstawimy taką propozycję, jaka jest bezpieczna dla spółki i myślę, że będzie też akceptowalna dla naszych pracowników - dodaje.

Obecnie średnia pensja w lubelskiej kopalni wynosi 7,5 tysiąca zł. Podwyżka miałaby wejść w życie po nowym roku. Wtedy też górnicy mają świętować Barbórkę. Z powodu pandemii uroczystości zostały przeniesione z 4 grudnia na wiosnę.

Jak wynika z danych Lubelskiego Węgla Bogdanka - wyniki finansowe po trzech kwartałach 2021 roku są wręcz rekordowe. Spółka wypracowała niemal 165 mln zł zysku netto, a w rocznym zestawieniu sprzedaż węgla była o ponad 27% wyższa.

Następny rok ma być okresem pod znakiem dużych transformacji w górnictwie związanych z energetyką. Jak podkreśla prezes kopalni - to wyzwanie także dla Bogdanki. Musi ustabilizować się, jako sprawdzony partner branży. Dodatkowo planuje znaleźć nowe rynki zbytu za wschodnią granicą.