Lubelskie - brakuje krwi

2022-07-13 13:53
Apel RCKiK w Lublinie
Autor: mat. organizatora Apel RCKiK w Lublinie

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie apeluje o oddawanie krwi. Okres wakacji to czas kiedy honorowych dawców jest mniej, a zapotrzebowania na krew przez szpitale znacznie wyższe. Obecne zapasy są już na wyczerpaniu.

RCKiK w Lublinie apeluje o zgłaszanie się do punktów i oddawanie krwi. 

- Obecne stany magazynowe krwi są na wyczerpaniu. W szpitalach potrzebujący czekają na ten niezwykły dar życia. Zwracamy się z prośbą do wszystkich osób o wielkich sercach, aby raz jeszcze je pokazały i wsparły działania RCKiK w Lublinie w celu ratowania zdrowia i życia mieszkańców naszego regionu - apeluje Krzysztof Skubis, zastępca dyrektora RCKiK w Lublinie.

Krew jest stale potrzeba i nie można jej sztucznie wyprodukować ani zastąpić. Dlatego, tak ważne jest dzielenie się nią z potrzebującymi. Oddawanie krwi nie wiąże się z żadnym ryzykiem, jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla naszego życia i zdrowia. Dodatkowo honorowym dawcom krwi przysługuje wiele przywilejów między innymi posiłek regeneracyjny w postaci 8 czekolad, oraz dwa dni wolne od pracy.

Kto może zostać Dawcą krwi? Osoby, które mają od 18 do 65 lat i cieszą się dobrym zdrowiem, a także które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii), które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi. W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli: nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków.Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, krew jest pobierana zawsze jednorazowym sprzętem. Bezpieczeństwo krwiodawcom i biorcom krwi gwarantują także badania laboratoryjne.

Krew można oddać w siedzibie centrum przy ul. Żołnierzy Niepodległej w Lublinie, ale także w 9. oddziałach wojewódzkich i podczas akcji terenowych. Szczegóły są na stronie: rckik.lublin.pl