Lubelskie - dwugodzinny protest rolników

2024-01-24 12:33
Lubelskie - dwugodzinny protest rolników
Autor: GDDKiA

Właśnie się zaczął. O godz. 12:00 na drogach ruszył ogólnopolski protest rolników. Na Lubelszczyźnie akcja odbywa się na drogach krajowych i lokalnych.

Aktualnie utrudnienia występują na drogach krajowych nr 19 i 12. To nie koniec, bo problemy występują też na trasach powiatowych. Nad ruchem czuwa policja.

- Tam, gdzie rolnicy zdecydowali się na blokady drogi, tam uruchamiamy objazdy. W niektórych miejscach ma być wahadło, zatem przejezdność powinna być zachowana - mówi rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, nadkom. Andrzej Fijołek.

Protestujący blokują drogi, ale też przejścia dla pieszych. Niekiedy na Lubelszczyźnie dochodzi do całkowitego wstrzymania ruchu.

- Taka sytuacja występuje w Tarnawatce na terenie powiatu tomaszowskiego, w miejscowości Janów w powiecie chełmskim oraz w Zamościu. Protestujący blokują drogi, od czasu do czasu schodzą i przepuszczają pojazdy, jednak trzeba liczyć się z chwilowymi utrudnieniami - wyjaśnia nadkom. Fijołek.

Akcje protestacyjne rolników mają potrwać dwie godziny. W całym kraju zaplanowano około 200 manifestacji, w województwie lubelskim jest ich ponad 20.

- To jest protest ostrzegawczy i pokojowy. Sprzeciwiamy się, m.in. przedłużaniu bezcłowego importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Do tego Unia Europejska niszczy rolnictwo, narzucając trudne do spełnienia wymagania. Chcemy rewizji "Zielonego Ładu" i zmian w imporcie towarów rolnych spoza krajów Unii Europejskiej, nie tylko z Ukrainy - mówią nam protestujący.

Protest rolników potrwa do 14:00. Utrudnienia można śledzić na specjalnej mapie drogowej.