Lubelskie: KAS i CBŚP zamknęły nielegalną fabryczkę papierosów

2022-07-20 9:59
Rozbicie nielegalnej fabryki papierosów na Lubelszczyźnie
Autor: Krajowa Administracja Skarbowa Rozbicie nielegalnej fabryki papierosów na Lubelszczyźnie

Funkcjonariusze z lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i policjanci z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się nielegalną produkcją i dystrybucją papierosów. Podczas akcji zatrzymano 5 osób. Zabezpieczono papierosy, cięty tytoń, a także profesjonalną linię produkcyjną.

Funkcjonariusze z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego, we współpracy z funkcjonariuszami z Zarządu w Łodzi CBŚP, rozbili grupę przestępczą, która na obrzeżach Lublina wytwarzała nielegalnie papierosy.

Nielegalna fabryczka była w stanie wyprodukować dziennie nawet 2 mln szt. papierosów. W hali produkcyjnej zabezpieczono linię produkcyjną, blisko 290 tys. szt. nielegalnie wytworzonych papierosów i ponad 160 kg tytoniu. Wyroby bezprawnie oznaczone były logo znanej marki tytoniowej. Ich szacunkowa wartość rynkowa to prawie 350 tys. zł. Gdyby nielegalne wyroby trafiły do sprzedaży, straty budżetu państwa w związku z nieopłaconymi podatkami wyniosłyby ponad pół miliona zł – wyjaśnia Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Rozbicie nielegalnej fabryki papierosów na Lubelszczyźnie
Autor: Krajowa Administracja Skarbowa Rozbicie nielegalnej fabryki papierosów na Lubelszczyźnie

Podczas akcji zatrzymano 5 osób, w tym 3 bezpośrednio przy produkcji. Po przeszukaniu mieszkań podejrzanych funkcjonariusze zabezpieczyli 13 tys. zł. Wobec dwóch członków grupy sąd, na wniosek prokuratora, zastosował 3-miesięczny areszt.

Papierosy należą do towarów najczęściej podrabianych. Produkowane w nielegalnych fabrykach niejednokrotnie nie spełniają podstawowych norm bezpieczeństwa, często produkowane są też z odpadów i tytoniu najgorszej jakości. Zdarzało się, że w ich składzie stwierdzano podwyższony poziom metali ciężkich, a nawet arszeniku.