Lubelskie - nocne burze i interwencje w regionie [AUDIO]

2024-07-08 9:15
Lubelskie - nocne burze i interwencje w regionie
Autor: KW PSP Lublin/archiwum

Pogoda nadal może być niebezpieczna. Nad regionem znów mają pojawić się burze. Synoptycy ostrzegają, a strażacy podsumowują nocne nawałnice.

Miniona noc w regionie na szczęście okazała się stabilna. Strażacy wyjeżdżali do połamanych gałęzi i drzew, a w jednym przypadku pompowali wodę z zalanej posesji.

- Burze były u nas delikatne i nie wyrządziły dużych szkód. W sumie odnotowaliśmy 10 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków. Strażacy interweniowali głównie na północy województwa - mówi dyżurny lubelskiej straży pożarnej, Marcin Babula.

W całym kraju strażacy interweniowali około 500 razy. Najwięcej w województwie podkarpackim, potem w lubuskim i mazowieckim. Dziś burze też pojawią się nad Polską.

- Po południu nawałnice mogą występować w południowo-wschodniej Polsce. W województwie lubelskim mogą wystąpić wieczorem - podaje komunikat Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jednocześnie IMGW wydał burzowe ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla części województwa małopolskiego i podkarpackiego.

Anna Opasiak

Mówi dyżurny KW PSP Lublin, Marcin Babula