Lubelskie - oszustwa na 400 tys. zł, policja rozbiła grupę przestępczą

2023-09-30 14:59
Lubelskie - oszustwa na 400 tysięcy zł, policja rozbiła grupę
Autor: KWP Lublin

Jest tymczasowy areszt dla szajki oszustów. Dwóch mężczyzn i kobieta odpowiedzą za wyłudzenie ponad 400 tysięcy złotych.

Oszuści naciągali seniorów podając się za pracowników poczty i funkcjonariuszy policji. Wmawiali im, że ich pieniądze są zagrożone. Szajkę rozbiła lubelska policja.

- To 42-latek i 50-latek z Warszawy oraz 20-latka z Poznania. Cała trójka działała na terenie czterech województw: lubelskiego, śląskiego, podlaskiego i wielkopolskiego - mówi asp. Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa i trafili do aresztu. Jak wynika z ustaleń policji, działając w zorganizowanej grupie przestępczej udało im się oszukać co najmniej kilka osób.

- W sumie ich łupem padło ponad 400 tysięcy złotych wyłudzonych od mieszkańców, m.in. Białegostoku, Kalisza, Radomia i Puław - dodaje asp. Karbowniczek z KWP Lublin.

Oszuści działali według określonego schematu. Najpierw dzwonili do ofiar podając się za pracowników poczty i wypytując o adres zamieszkania.

- Potem do tych samych osób dzwonił fałszywy policjant. Informował, że ich pieniądze są zagrożone, bo podały oszustom swoje adresy. Aby zabezpieczyć środki, polecał przekazać je policji - dodaje funkcjonariusz KWP Lublin.

W sumie każda z ofiar wyłudzeń oddała przestępcom od 17 do nawet 50 tysięcy złotych. Oszuści mogą teraz trafić do więzienia.

- 42-latkowi i 20-latce grozi do 8 lat pozbawienia wolności, natomiast 50-latek będzie odpowiadać w warunkach tzw. recydywy, za co grozi nawet do 12 lat więzienia - wyjaśnia asp. Kamil Karbowniczek.

Na ten moment oszuści zostali zatrzymani. W areszcie spędzą 3 najbliższe miesiące​.