Lubelskie - Polski Ład, ZUS i zwroty podatków

2022-01-10 15:01
Lubelskie - Polski Ład, ZUS i zwroty podatków
Autor: zdjęcie ilustracyjne

ZUS uspokaja. Emeryci i renciści odzyskają nadpłacony podatek. To efekt rozporządzenia Ministra Finansów z 7 stycznia.

Zwroty dostaną ci, którzy pobierają wysokie świadczenia. Chodzi o przedział od 4920 zł do 12 800 zł brutto. To efekt rozporządzenia Ministra Finansów, które zmienia technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jak mówi rzecznik lubelskiego oddziału ZUS, Małgorzata Korba - w wyniku zmian emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł – 12 800 zł brutto, będą mieć obliczaną zaliczkę na podatek i składkę zdrowotną na starych zasadach.

Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Ich emerytury i renty nie będą pomniejszane.

Zwrot nadpłaconego podatku za styczeń emeryci i renciści otrzymają wraz ze świadczeniem na luty​.

Jednocześnie ZUS podkreśla, że niemal wszystkie osoby ze świadczeniami poniżej 4920 zł już od stycznia otrzymują wyższe emerytury i renty.

Najwięcej zyskali ci, których świadczenia wynoszą 2500 zł brutto. W ich przypadku kwota netto do wypłaty wzrosła o 187 zł miesięcznie. Z kolei minimalna emerytura lub renta, wynosząca 1250,88 zł brutto, od stycznia daje "na rękę" o 71 zł więcej.