Lubelskie - ptasia grypa znów atakuje

Ptasia grypa pojawiła się w województwie lubelskim
Autor: LUW Ptasia grypa - nowe ognisko w województwie lubelskim

Choroba pojawiła się w w miejscowości Kaniwola w powiecie łęczyńskim. Ognisko wysoce zjadliwej ptasiej grypy wykryto w gospodarstwie, gdzie hodowanych jest blisko 40 tysięcy kaczek. Teren występowania wirusa został zabezpieczony przez lekarza weterynarii oraz służby.

Wojewoda lubelski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wirusa oraz ustanowił obszar zapowietrzony obejmujący miejscowości na terenie powiatów łęczyńskiego, lubartowskiego, parczewskiego oraz włodawskiego.

15 grudnia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łęcznej pobrał próbki w gospodarstwie komercyjnym kaczek rzeźnych w miejscowości Kaniwola (gmina Ludwin, powiat łęczyński), na skutek zgłoszenia niepokojących objawów. W gospodarstwie utrzymywano 39 644 kaczek w trzech obiektach. Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) zostało potwierdzone w dniu 16 grudnia po otrzymaniu dodatnich wyników próbek przekazanych do badania do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. W trzech stadach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa HPAI podtyp H5N1. Teren występowania ogniska został zabezpieczony przez lekarza weterynarii oraz służby. Po wdrożeniu środków przewidzianych dla zwalczania ww. jednostki chorobowej, określeniu zasięgu obszarów objętych ograniczeniami wokół ogniska tj. obszaru zapowietrzonego i zagrożonego oraz oszacowaniu strat, rozpoczął się proces likwidacji i utylizacji ptaków oraz dezynfekcji kurników.

Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez służby Wojewody Lubelskiego. Treść rozporządzenia dostępna jest na stronie: www.lublin.uw.gov.pl

źródło: LUW.