Lubelskie - rusza Kazimierski Festiwal Organowy [AUDIO]

2024-07-04 9:22
Lubelskie - rusza Kazimierski Festiwal Organowy
Autor: zdjęcie organizatora

Na początek wystąpi wirtuoz z Sycylii. W najbliższą sobotę rusza tegoroczna edycja Kazimierskiego Festiwalu Organowego. Cały cykl potrwa do 17 sierpnia.

W tym roku Kazimierski Festiwal Organowy obejmie w sumie siedem koncertów. Każdy będzie poświęcony innej muzycznej tematyce.

- Jest to niewątpliwie wyjątkowe wydarzenie o ponad 50-letniej tradycji, nierozerwalnie złączone z kazimierską Farą i jej zabytkowym, najstarszym polskim instrumentem. Inauguracja Festiwalu odbędzie się w sobotę, 6 lipca. Uświetni ją występ sycylijskiego wirtuoza organów, Diego Cannizzaro - mówi dyrektor artystyczny Kazimierskiego Festiwalu Organowego, Roman Perucki, który 10 sierpnia również wystąpi na jednym z koncertów.

Muzyczne spotkania będą odbywać się w kazimierskiej Farze co tydzień, w sobotnie wieczory o godz. 19:00. Cały cykl potrwa tam do 17 sierpnia.

- Zabrzmią znakomite kompozycje, m.in. Sweelincka, Frescobaldiego, Bacha, czy Haydna. Pojawią się utwory epoki klasycyzmu i romantyzmu. Ta cała plejada pokazuje, jakże bogaty jest kazimierski instrument i jakie są możliwości Kazimierskiego Festiwalu Organowego. W trakcie nadchodzących koncertów wystąpią Angelo Castaldo (13 lipca), Klaudia Camilla Twardzik-Poloczek i Damian Poloczek (20 lipca), a także Tomasz Głuchowski (27 lipca) i Michał Novenko (3 sierpnia). Na zakończenie, 17 sierpnia, zagra Patryk Podwojski wraz z Orkiestrą Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego - zaznacza Perucki.

Wstęp na Kazimierski Festiwal Organowy jest wolny. Muzycznym spotkaniom patronuje Radio Plus Lublin.

Anna Opasiak

Mówi dyrektor artystyczny Festiwalu, Roman Perucki