Lubelskie statystyczne podsumowanie roku 2024 [AUDIO]

Zatrudnienie wzrasta, a bezrobocie maleje. Urząd Statystyczny w Lublinie podsumował sytuację społeczno - gospodarczą województwa lubelskiego roku 2024. Ogólnie to był dobry rok dla Lubelszczyzny. Prężnie rozwijało się budownictwo i wzrastał poziom średniego wynagrodzenia.
Dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie dr Krzysztof Markowski, 5 lutego na konferencji prasowej przybliżył sytuację społeczno-gospodarczą województwa lubelskiego w 2024 roku.
Przeciętne zatrudnienie w woj. lubelskim w 2024 r. w jednostkach o liczbie pracujących powyżej 9 osób wyniosło 206,2 tys. osób i było o 0,4% wyższe niż w 2023 r.
W końcu grudnia 2024 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 55,8 tys. osób i była niższa o 2,8 p. proc – niż w grudniu 2023 r.
W rankingu województw lubelskie, pod względem wysokości stopy bezrobocia zajęło 13 miejsce.
Najniższy poziom bezrobocia: województwo wielkopolskie (3,0%), śląskie (3,6%), mazowieckie (po 4,0%). Najwyższy poziom bezrobocia: województwo podkarpackie (8,7%), warmińsko-mazurskie (8,3%), świętokrzyskie (7,5%).
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw - 7 140,33 zł wzrost o 12,8% w porównaniu z 2023 r.
Produkcja sprzedana przemysłu wyniosła (w cenach bieżących) 64363,9 mln zł i była (w cenach stałych) wyższa o 4,4% niż przed rokiem. W kraju odnotowano wzrost o 0,3%. Wyższy niż w 2023 r. poziom produkcji sprzedanej odnotowano w 18 spośród 30 obserwowanych w województwie działach przemysłu.
Sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) zrealizowana przez przedsiębiorstwa handlowe i niehandlowe w 2024 r. była wyższa w stosunku do 2023 r. o 15,7%.
Największy wzrost sprzedaży detalicznej, spośród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej, odnotowano w grupie „paliwa stałe, ciekłe i gazowe” (o 64,0%). Największy spadek sprzedaży detalicznej odnotowano w grupie „pozostałe” (o 25,2%). Sprzedaż hurtowa (w cenach bieżących) w przedsiębiorstwach handlowych w 2024 r. była niższa o 9,4% niż przed rokiem, w tym w przedsiębiorstwach hurtowych – o 11,6%.
W styczniu br. w większości badanych obszarów gospodarki przedsiębiorcy oceniają koniunkturę niekorzystnie. Najbardziej pesymistyczne nastroje gospodarcze panują wśród jednostek zajmujących się transportem i gospodarką magazynową. Najmniej pesymistyczne oceny koniunktury zaobserwowano w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie oraz handlu detalicznym.
Lepiej niż w grudniu ub. r. oceniają koniunkturę również przedsiębiorcy prowadzący działalność w handlu hurtowym, a także w zakwaterowaniu i gastronomii.Największy wzrost wartości wskaźnika był w sekcji informacja i komunikacja, o 30,4 w porównaniu z poprzednim miesiącem. Pozytywne nastroje gospodarcze i na poziomie wyższym niż w grudniu ub. r. panują również wśród przedsiębiorców zajmujących się zakwaterowaniem i gastronomią.
Cały raport i szczegółowe statystyczne dane o 2024 roku w województwie lubelskim są dostępne na stronie Urzędu Statystycznego w Lublinie: lublin.stat.gov.pl
źródło Urząd Statystyczny w Lublinie