Lublin - Andrei Sannikov o inwazji na Ukrainie

2022-03-01 9:46 Anna Opasiak
Lublin -  Andrei Sannikov o inwazji na Ukrainie
Autor: Karta '97

Białoruska opozycja w Polsce pomaga ukraińskim uchodźcom. W akcję włącza się jeden z liderów, Andrei Sannikov.

Były więzień polityczny w ramach akcji solidarności z Ukrainą włączył się w działania lubelskiego wolontariatu. Przyjechał z Warszawy, gdzie z emigracji wspiera swoich rodaków w ich dążeniu do niepodległości. Jak mówi - dziś walka o Ukrainę, to także sprawa Białorusinów.

- Oczywiście to jest ryzyko, bo Białoruś, to obecnie obóz koncentracyjny. Mimo to odbyły się tam protesty przeciwko wojnie, z powodu których 1000 osób trafiło do więzienia. Białorusini ryzykują, ale wiedzą, że to jest wspólna sprawa. I o tym też trzeba pamiętać - mówi Sannikov.

Zdaniem opozycjonisty zaangażowanie Białorusi w rosyjską inwazję na Ukrainie nie jest zaskoczeniem.

- Już wcześniej było wiadomym, że reżim Łukaszenki popiera Putina i włącza się w wojnę. Teraz tylko podtrzymuje swoje stanowisko - dodaje.

Andrei Sannikov jest na "czarnej liście" białoruskiego reżimu. W 2010 roku był kontrkandydatem Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich. Po demonstracjach przeciwko sfałszowaniu wyborów został aresztowany i skazany na 5 lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie.

Obecnie Andrei Sannikov jest koordynatorem programu "Europejska Białoruś" i międzynarodowej, nieformalnej inicjatywy społecznej "Karta ‘97".