Lublin - autobusy elektryczne wyjadą na linie

2021-10-06 13:21
Lublin - autobusy elektryczne wyjadą na linie
Autor: ZTM Lublin

To przełom. W Lublinie elektryki będą wozić pasażerów. Od jutra znajdą się w rozkładach jazdy miejskiej komunikacji.

Obsługę liniową elektryki zaczną od czwartku. Jak mówi Monika Fisz z ZTM w Lublinie - na początek pierwsza partia dwudziestu elektrycznych pojazdów obsłuży szczytowe połączenia, co ma potwierdzić ich sprawność i jakość infrastruktury do ich ładowania.

W czwartek i piątek elektryki będą jeździć na liniach nr: 7, 14, 32, 40, 45 i 55. W sobotę jeden pojazd będzie kursować na linii nr 44, a od poniedziałku obsłużą wszystkie kursy linii nr 29. Dodatkowo w dni powszednie zostanie ona wydłużona do pętli przy ul. Choiny.

Elektryki wyróżnia to, że są zeroemisyjne. Mają 12 metrów długości i jeżdżą po naładowaniu baterii.

To autobusy Solaris Urbino 12 electric wyposażone w baterie przystosowane do częstego i szybkiego ładowania. Proces ich uzupełniania ma trwać kilka minut. Będzie to następować poprzez zamontowany na dachu pantograf.

Pojazdy będą też ładowane w nocy. Nastąpi to poprzez złącze plug-in na terenie zajezdni MPK. Dodatkowo na dachu każdego autobusu znajdują się panele fotowoltaiczne pozwalające optymalizować zużycie energii przez różne systemy autobusu.

W sumie lubelska komunikacja ma liczyć 39 autobusów elektrycznych, w tym 7 przegubowych. Mają uzupełnić tabor trolejbusowy i jedyny do tej pory elektryczny autobus Ekovolt. Dzięki pojazdom Lublin już teraz spełnia 30-stoprocentowy próg udziału pojazdów zeroemisyjnych w całej flocie, co stawia go w europejskiej czołówce.