Lublin będzie gospodarzem Kongresu Współpracy Transgranicznej

2022-09-06 12:41
Kongres Współpracy Transgranicznej
Autor: Urząd Miasta Lublin Kongres Współpracy Transgranicznej

Ruszyła rejestracja uczestników na Kongres Współpracy Transgranicznej 2022. Tegoroczna, XI edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 5-7 października pod hasłem „Bezpieczeństwo i Solidarność”.

Główne debaty Kongresu będą dotyczyć działań podejmowanych wspólnie przez samorządy w Polsce i całej Europie na rzecz pomocy objętej wojną w Ukrainie. Podczas dyskusji otwierającej wydarzenie, włodarze miast zaangażowanych we wsparcie podzielą się swoimi doświadczeniami z pierwszych tygodni po wybuchu wojny.

Wraz z uderzeniem Rosji w niepodległą Ukrainę, staliśmy się świadkami wydarzeń, które na zawsze zmienią obraz Europy i świata. Rosyjska agresja wywołała szereg reperkusji, których znaczenia w skali globalnej nie jesteśmy w stanie jeszcze przewidzieć. Ukraina walczy o swoją wolność, a Europa i jej lokalne wspólnoty stanęły przed trudnymi wyzwaniami - kryzysem humanitarnym, milionami uchodźców, wreszcie ekonomicznymi skutkami wojny, sankcji i decyzji politycznych. Gdy jeszcze nadal odczuwamy skutki dwóch lat pandemii, nasz świat po raz kolejny gwałtownie się zmienia. Podczas XI edycji Kongres Współpracy Transgranicznej, w międzynarodowym gronie samorządowców, organizacji pozarządowych, biznesu i nauki, dyskutować będziemy o tym, jak nasze wspólnoty zareagowały na obecny kryzys i jak sobie z nim poradziły w pierwszych miesiącach od wybuchu wojny. Skoncentrujemy się również na analizie działań koniecznych do podjęcia w przyszłości – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W programie Kongresu zaplanowano szeroki wachlarz tematów dotyczących, m.in: współpracy i pomocy medycznej dla Ukrainy, funkcjonowania administracji i sądownictwa w czasie wojny czy zjawiska dezinformacji i manipulacji. W ramach wydarzenia przewidziano także panel „Wojna oczami kobiet, kobiety na wojnie” przedstawiający kobiecą perspektywę na działania wojenne. Jako Europejska Stolica Młodzieży 2023, Miasto Lublin zaprosiło do spotkania i debaty także młodzież z całej Europy.

Młodzi uczestnicy Kongresu będą mieli okazję wziąć udział w panelach, warsztatach i wizytach studyjnych, podczas których zostaną poruszone zagadnienia kształtowania polityk młodzieżowych, migracji młodych ludzi oraz roli młodzieży w integracji międzykulturowej i przeciwdziałaniu dyskryminacji. Dodatkowo podczas Kongresu przewidziano dyskusję na temat zrównoważonego i innowacyjnego rozwoju transportu publicznego. W ramach projektu “Move it like Lublin”, realizowanego w partnerstwie z Kiszyniowem, odbędzie się panel, warsztat i wizyta studyjna dotyczące stosowania innowacyjnych rozwiązań w transporcie publicznym – wyjaśnia Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.

Podobnie jak w latach ubiegłych, podczas wydarzenia odbędzie się Forum Partnerów, mające na celu stworzenie przestrzeni komunikacji oraz wymiany doświadczeń między organizacjami poszukującymi międzynarodowych partnerów, a także Giełda Grantodawców, na której zostaną zaprezentowane możliwości pozyskania wsparcia z wybranych programów grantowych. Dodatkowo Kongresowi towarzyszyć będzie bogaty i ciekawy program wydarzeń kulturalnych, w tym roku odbywający się pod hasłem „Miasto ponad granicami”, poświęcony tematom integracji i włączania poprzez kulturę migrantów, a także zapewnienia twórcom bezpiecznej przestrzeni do artystycznej ekspresji.

Tegoroczna edycja Kongresu Współpracy Transgranicznej ma charakter hybrydowy, a dla wszystkich uczestników zapewniono tłumaczenie symultaniczne na język polski, angielski i ukraiński. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Rejestracja dostępna jest na stronie: www.kongres.lublin.eu. Dodatkowych informacji można uzyskać w Biurze Organizacyjnym Kongresu, e-mail: kongres@lublin.eu, tel. 81 466 66 31/32.

Organizatorem Kongresu Współpracy Transgranicznej jest Miasto Lublin. Poszczególne wydarzenia realizowane są we współpracy z partnerami krajowymi i zagranicznymi, z udziałem samorządowców, radnych, ekspertów oraz liderów organizacji obywatelskich.