Lublin - będzie integracja roweru i miejskiej komunikacji
Jest zielone światło. Radni Lublina zgodzili się na integrację roweru miejskiego i komunikacji miejskiej. Jak zdecydowali - systemem będzie koordynować ZTM.
Zmiana powinna spodobać się zarówno użytkownikom komunikacji miejskiej, jak i rowerzystom. Dzięki niej rower miejski stanie się uzupełnieniem dla transportu zbiorowego.
- Podsystem roweru miejskiego zostanie połączony z komunikacją miejską, co da pewne udogodnienia. Możliwe będzie, m.in. wprowadzenie bonusów dla tych, którzy będą korzystać z obu form komunikacji - mówi rzecznik ZTM w Lublinie, Monika Fisz.
Połączenie obu systemów generuje zresztą kilka celów. Z jednej strony usprawni poruszanie się mieszkańców po mieście, a z drugiej - promuje ekologiczny transport.
- Jest to alternatywa dla samochodu. Lublin stawia na ekologię i elektromobilność, a nasze działania mają zachęcić mieszkańców do wyboru ekologicznych środków podróżowania - wyjaśnia Fisz.
Jak dodaje - decyzja Rady Miasta Lublin o integracji obu systemów wpisuje się w politykę ratusza. Pokazują to realizowane inwestycje.
- Już teraz nowe węzły przesiadkowe i zespoły przystanków przesiadkowych posiadają infrastrukturę rowerową. To oznacza lepszą dostępność do obu form komunikacji - dodaje.
Aktualnie na nowych węzłach i przy przystankach przesiadkowych jest 188 stojaków rowerowych. Działa też 5 stacji naprawy rowerów.
- Przegłosowana przez radnych integracja roweru miejskiego i komunikacji miejskiej pozwoli na jeszcze lepszą koordynację obu elementów systemu - zaznacza rzeczniczka lubelskiego ZTM-u.
Decyzja Rady Miasta Lublin już jest. Teraz w mieście ruszy proces jej wdrażania.