Lublin - testy solarnego biletomatu

2023-03-28 12:38
Lublin - biletomat solarny, ekologia i testy pasażerów
Autor: ZTM Lublin

Jest zasilany czystą energią i nie wymaga przyłącza do sieci energetycznej. W Lublinie stanął pierwszy biletomat solarny. Na razie jest to projekt pilotażowy testowany przez pasażerów.

Biletomat solarny może ograniczyć koszty eksploatacji tego typu urządzeń w mieście, bo jest to sprzęt ekologiczny.

- W urządzeniu zasilanie automatu stanowi akumulator z układem solarnym. Takie rozwiązanie jest efektywne finansowo, ponieważ dzięki takim automatom unikamy kosztów związanych chociażby z koniecznością budowy i utrzymania przyłączy elektrycznych - mówi Monika Fisz z ZTM w Lublinie.

Biletomat solarny stoi na przystanku "Nałęczowska 01" przy al. Kraśnickiej. Pasażerom umożliwia zakup biletów czasowych.

- Płatności można dokonać kartą płatniczą, BLIK-iem i monetami. Dodatkowo biletomat jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Ekran, otwory wrzutowe, czytnik kart płatniczych i miejsce odbioru biletów znajdują się na wysokości osób poruszających się na wózkach inwalidzkich - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Z testowanego urządzenia skorzystają też obcokrajowcy. Biletomat solarny jest bowiem obsługiwany w czterech językach.

- Poza językiem polskim w automatach zaimplementowany został także język angielski, niemiecki i ukraiński. Dodatkowymi atutami biletomatu jest przejrzysty interfejs, a także łatwość w obsłudze - dopowiada Fisz.

Urządzenie posiada również obudowę ze stali nierdzewnej z powłoką antygraffiti. Chroni to, m.in. przed brudem i utrudnia trwałe przyklejanie plakatów.

- Przed użyciem ekran będzie trzeba włączyć, gdyż z uwagi na oszczędność energii będzie on wyłączany. Pasażerowie zrobią to przyciskiem "start" - wyjaśnia Fisz.

Podobnie jak inne tego typu urządzenia, biletomat solarny jest czynny w Lublinie przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Będzie testowany przez trzy miesiące.