Lublin: Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy – kolejna siedziba już otwarta!

Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy w Lublinie
Autor: Urząd Miasta Lublin Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy w Lublinie

W siedzibie Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych przy ul. Lwowskiej 11 ruszy drugie Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy. Obok punktów do nadania numeru PESEL będą tam również stanowiska Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. To drugi tego rodzaju punkt w mieście.

Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy zostało uruchomione w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych przy ul. Lwowskiej 11. Wejście do Centrum będzie możliwe tylko od strony boiska Orlik.

Salę obsługi wyposażono w 14 stanowisk z niezbędnym sprzętem, w tym drukarki, skanery i czytniki linii papilarnych konieczne do nadawania numeru PESEL. Oprócz tego znajdują się tam dwa stanowiska recepcyjne, w których będzie udzielana informacja. Same zapisy do nadania numeru PESEL będą odbywały się na zewnątrz, w namiocie wojskowym. Nie będzie możliwe parkowanie na terenie placówki – wyjaśnia Monika Głazik z lubelskiego ratusza.

Obsługa administracyjna obywateli Ukrainy będzie świadczona od poniedziałku do piątku w godzinach 7.45-15.15. W obsługę zostaną zaangażowani zarówno wolontariusze, jak i pracownicy posługujący się językiem ukraińskim. W punkcie będzie również możliwość nieodpłatnego wykonania zdjęcia.

W nowo utworzonym przez Miasto Lublin Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy powstało 14 stanowisk obsługi administracyjnej. Jest to przedsięwzięcie, które wymagało przygotowania w krótkim czasie pomieszczeń, mebli, infrastruktury IT, wyposażenia, ale przede wszystkim, zabezpieczenia upoważnionych i wykwalifikowanych pracowników. Nowa placówka pozwoli znacznie przyspieszyć nadawanie numerów PESEL obywatelom Ukrainy. Dotychczas nadaliśmy blisko dwa tysiące numerów. Było to możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych pracowników i wsparciu wolontariuszy, za co bardzo dziękuję – mówi Andrzej Wojewódzki, Sekretarz Miasta Lublin, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed działaniami wojennymi.

Rodzaje spraw obsługiwanych przez Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy:

  • nadanie numeru PESEL,
  • zakładanie profilu zaufanego,
  • jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł,
  • świadczenia rodzinne,
  • świadczenia z pomocy społecznej,
  • świadczenie pieniężne z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, tzw. świadczenie 40 zł.

To już drugie Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy uruchomione w Lublinie. Nadawanie wniosków o nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy będzie się odbywało w czterech lokalizacjach: Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy przy ul. Lwowskiej 11, Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy przy ul. Zemborzyckiej 88 oraz w dwóch BOM-ach: przy ul. Wieniawskiej 14 oraz Filaretów 44. Nadal też obowiązują zapisy. W celu umówienia wizyty nie ma konieczności obecności całej rodziny, wystarczy jeden jej członek, który zapisze daną grupę osób. Może być to również osoba, która przyjęła obywateli Ukrainy pod swój dach.