Lublin - Ekumeniczny Chór Kameralny na Festiwalu Adventus [AUDIO]

2025-04-25 13:54
Ekumeniczny Festiwal Wokalny Adventus w Lublinie - plakat koncertu
Autor: mat. organizatora Ekumeniczny Festiwal Wokalny Adventus w Lublinie - plakat koncertu

W Lublinie dobiega końca Ekumeniczny Festiwal Wokalny Adventus. Tegoroczna edycja związana jest z okresem Wielkanocy i prezentuje tradycje śpiewacze różnych kultur i religii. Ostatni z koncertów odbędzie się w niedzielę - 27 kwietnia.

Ekumeniczny Festiwal Wokalny Adventus – edycja wielkanocna to cykl festiwalowy realizowany trzeci rok z rzędu, który prezentuje tradycje wokalne różnych kultur i religii. Tegoroczna edycja oscyluje w czasie Wielkiego Postu i Wielkanocy, aby podkreślać walory wspólnotowego doświadczenia duchowości, wykraczającego poza codzienne schematy.

Ostatni koncert festiwalu: Niedziela, 27 kwietnia 2025 r., godz. 19:00. Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. Wstęp wolny.

Wystąpi: EKUMENICZNY CHÓR KAMERALNY PARAFII EWANGELICKO - REFORMOWANEGO W WARSZAWIE, PIEŚNI WIELKANOCNE W TRADYCJI EWANGELICKIEJ.

Tematyka koncertu: W tradycji ewangelickiej pieśni wielkanocne pełnią szczególną rolę – niosą radość ze Zmartwychwstania, głoszą nadzieję i zwycięstwo życia nad śmiercią. Ich teksty skupiają się na osobie Chrystusa i odkupieniu, a forma – często hymniczna – sprzyja wspólnemu przeżywaniu duchowego uniesienia. W koncercie usłyszymy m.in. utwory Giuseppe Pitoniego „Cantate Domino”, Feliksa Nowowiejskiego „Veni Creator Spiritus”, a także „Fiat Pax” Andrzeja Koszewskiego – wszystkie podkreślające pokój, moc wiary i odrodzenie. Repertuar obejmuje także klasyczne dzieła, jak „Jesu, Rex admirabilis” Palestriny czy „Locus iste” Brucknera, a także współczesne kompozycje Daniela Synowca („Ave verum corpus”, „Laudate Dominum”), które wpisują się w wielkanocne przesłanie nadziei, światła i duchowej wspólnoty.Ekumeniczny Chór Kameralny PER w Warszawie jest amatorskim zespołem artystycznym działającym pod patronatem warszawskiej Parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Celem chóru jest krzewienie kultury muzycznej i tradycji chóralnej jako wartości integrujących różne kultury, środowiska, poglądy i wyznania, jak również popularyzacja wartościowej muzyki chóralnej. Członkami zespołu są doświadczeni chórzyści, których łączy pasja muzykowania. Repertuar chóru jest różnorodny; religijny i świecki (klasyczny), obejmujący kompozycje polskie i zagraniczne z okresu średniowiecza po współczesność. Są to zarówno utwory uznanej literatury światowej, jak i kompozycje nieznane lub zapomniane. Zespół swoją działalnością nawiązuje do tradycji działającego w latach 1991–2023 Ekumenicznego Chóru Kameralnego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie, którego założycielem i kierownikiem artystycznym był Paweł Hruszwicki (1991–2020), i z którego wywodzi się większość obecnych chórzystów. Następnie zespołem kierował Zbigniew Szablewski (2020–2022). W ciągu trzydziestu lat działalności, stylowość wykonań, wysoka kultura brzmienia oraz dbałość o stronę wyrazową i literacką zjednały chórowi słuchaczy i uznanie środowisk muzycznych. Cechą charakterystyczną zespołu pod dyrekcją Pawła Hruszwickiego, było wykorzystywanie koncepcji pedagogicznej Zoltana Kodálya i reprezentowanie polskiego ruchu kodalyowskiego na festiwalach w Polsce i za granicą.

Program festiwalu jest na stronie i profilu Stowarzyszenia Anthill.

 

Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Plus Lublin.

Mówi Barbara Wybacz - koordynatorka Festiwalu Adventus
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected