Lublin: Festyn rodzinny ze Świętym Andrzejem Bobolą

2022-05-15 15:01

Święty na trudne czasy, patron Polski, a zarazem patron jedności - św. Andrzej Bobola. W Kościele ju z jutro (16.05) przypada 20. rocznica ustanowienia tego świętego jak trzeciego patrona Polski. W Lublinie w parafii pod tym wezwaniem zakończyły się misje parafialne, a w niedzielę (15.05) odbył się festyn rodzinny przybliżający postać świętego.

Od południa do późnych godzin wieczornych w parafii p.w. Świętego Andrzeja Boboli na lubelskim Czechowie trwa Festyn Rodzinny połączony z różnymi grami, animacjami i koncertami, które mają zarówno integrować parafian i gości, ale także przybliżyć postać samego Patrona Parafii.

Przez cały dzień są prowadzone różne animacje dla dzieci i młodzieży związane z naszym Patronem. Oczywiście oprócz gier i zabaw, a także atrakcji sportowych nie zabraknie słodkich przekąsek dla najmłodszych. Chcemy, aby ten Festyn pomógł wszystkim, którzy w nim uczestniczą, na nowo się zintegrować po przerwie jaką wymusiła na nas pandemia. Wszystko to po to, aby ludzie mogli poczuć się blisko siebie. A jednocześnie naszym celem, jako organizatorów, jest to, aby wszyscy na nowo zaczęli cieszyć się osobą Świętego Andrzeja Boboli – nie tylko Patrona Polski, ale także naszej wspólnoty parafialnej – mówi ks. Mirosław Ładniak, proboszcz parafii pw. św. A. Boboli.

Wśród atrakcji przygotowanych dla dzieci i młodzieży, ale także i dla dorosłych nie zabrakło dmuchanych zjeżdżalni, kąciku plastycznego czy basenu z kuleczkami plastikowymi dla najmłodszych. Na środku placu przed kościołem parafialnym została rozstawiona ogromna scena, która zachęca do udziału w konkursach, zabawach, a także wieczornym koncercie, którego główną gwiazdą będzie zespół Full Power Spirit.

Główne uroczystości odpustowe odbędą się wieczorem 16 maja (poniedziałek). Jubileusz 20-lecia ustanowienia św. Andrzeja Boboli Patronem Polski przebiega pod hasłem „Zacznijcie mnie czcić!”.

To słowa jakie święty Bobola skierował do ks. J. Niżnika w czasie prywatnych objawień w 1906 roku. Wówczas ks. Niżek zapytał go: „Kim jesteś? Czego potrzebujesz?”. A wówczas w odpowiedzi usłyszał właśnie te słowa „Zacznijcie mnie czcić!”. Ten Święty jest po to, aby nas wspierać. Święty Bobola w czasie objawień powiedział także, że powinniśmy go wołać o pomoc i prosić o pokój i jedność w tych nadchodzących wówczas trudnych czasach. Faktycznie, także dzisiaj w tych trudnych czasach jakie obecnie przeżywamy – widać, że ten Patron jest nam szczególnie potrzebny – dodaje ks. M. Ładniak.

Sumie odpustowej w poniedziałek (16.05) połączonej z procesją będzie przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.